Tööõigus

Küsimus: Kas enne dekreeti minekut saan välja võtta ka puhkuse?31.10.2012

Tööleping on järgmise aasta 31. detsembrini, dekreeti mineku aeg on aprilli keskel. Küsimus siinkohal, et kas dekreedi raha makstakse õigeaegselt? Ja teiseks, kas on õigust enne dekreeti minekut võtta välja ka puhkus, mis 2013. aasta eest saada on ning kas siis makstakse puhkuseraha ettenähtud korras või koos dekreetrahadega?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

1) Haigekassa maksab sünnitushüvitist sünnituslehe alusel (140 päeva) ainult töötajana ravikindlustatud naistele. Seega oskab hüvitise õigeaegse laekumise kohta vastust anda üksnes haigekassa.
2) Tööandjal on TLS § 71 järgimisel kohustus kasutamata puhkuse hüvitamine rahas üksnes töölepingu lõppedes.
3) Otsest kohustust puhkuse väljavõtmisel enne rasedus- ja sünnituspuhkust ei ole kuna põhipuhkuse aegumine sellel perioodil peatub TLS § 68 lg 6.
Kuna põhipuhkust on õigus nõuda sobival ajal naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust, siis mõistlik oleks see ära kasutada.
4) Puhkusehüvitise maksab välja tööandja, seega kindlasti mitte koos sünnitushüvitisega.

Muretut lapseootust!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu