Tööõigus

Küsimus: Emapalga arvestamine27.01.2011

Tere!

Olen uurinud küll seadusi aga pisut jääb siiski arusaamatuks. Seega küsiksin teilt - eeldatavalt on raseduse tähtaeg septembri lõpp - oktoobri algus. Rasedus ja sünnituspuhkusele seega läheksin augusti lõpus või septembri alguses. Mis aasta tulud võetakse aluseks emapalga arvutamisel?

Ette tänades,
Elliko

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere Elliko!

Vanemahüvitise arvutamisel võetakse aluseks hüvitise tekkimise päevale (vt.VHS §2 lg4) eelnenud kalendriaasta sotsiaalmaksuga maksustatud töine tulu, millest arvestatakse maha need päevad, kui hüvitise saaja oli töövõimetuslehel ning sai ajutise töövõimetuse hüvitist.
Arvestus algab sellest päevast, mil jääte rasedus- ja sünnituspuhkusele, kuna töövõimetuslehe eest saadud hüvitist tulude hulka nii ehk teisiti ei arvestata. Seega arvutatakse vanemahüvitist (emapalka) eelneva 12 kuu perioodi keskmise saadud tulu alusel. Teie puhul eeldades, et sünnituse tähtaeg on sept/okt, võetakse aluseks 2011.aasta tulu kuni 2010.a sept/okt , VHS §3.

Lugupidamisega,
Merike
www.metiabi.eu