Tööõigus

Küsimus: Kui palju võib olla ühes kuus töötunde, novembris on mul praeguseks juba 260 tundi, ei jaksa enam?28.11.2012

Töötan summeeritud tööajaga, perioodi pikkus 3 kuud. Kas on olemas mingi piir, millest enam ei tohi tunde ühes kuus olla? Novembris on mul praeguseks hetkeks juba 260 tundi. Lihtsalt väsimus lööb juba üle pea, ei jaksa enam.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Alustuseks soovitan vaadata üle oma töögraafik. Vastavalt TLS § 51 peab töötajale 24 tunni sees jääma 11 tundi katkematut puhkeaega. Juhul, kui töötaja töötab 24-tunnise ajavahemiku jooksul rohkem kui 13 tundi, antakse vahetult pärast tööpäeva lõppu täiendavat vaba aega võrdselt 13 töötundi ületanud tundide arvuga. Kokkulepe, millega 13 tundi ületav töö hüvitatakse rahas, on tühine.
TLS § 52 nõuab, et summeeritud tööaja arvestuse korral peab tööandja võimaldama töötajale 7-päevase ajavahemiku jooksul vähemalt 36 tundi katkematut puhkeaega.
Nende nõuete tööandjapoolse rikkumise eest on TLS § 127 ja § 127 rahatrahv alusel ette nähtud rahatrahv tööandjale kuni 1300 €.
Usun, et Teie töögraafikut koos tööandjaga seaduse nõudeid silmas pidades üle vaadates tuleb ka lahendus.
Kosutavat ja pikka jõulupuhkust soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu