Tööõigus


Küsimus: Kas tööandjal on õigus töötajat karistada, sundides teda vabast ajast tööle?09.01.2013

Tere. Mul selline mure, et tööandja nõuab, et läheksin omast vabast ajast tööle. Ma ei jõudnud tööpäeva jooksul kõiki oma tööülesandeid lõpetada ning mul järgnesid vabad päevad.
Tööandja aga helistas ja käskis karistuseks tulla omast vabast ajast tööle ning oma ülesanded ära lõpetada, lisades veel, et neid töötunde ta kirja ei pane. Kas mul on õigus keelduda?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vabast ajast kedagi tasuta tööle sundida ei ole tööandjal õigust ja karistamist töölepingu seadus ette ei näe. Juhul, kui tööandja põhjendatult leiab, et töötaja töövõime või töösse suhtumine ei ole nõutaval tasemel, siis saab ta töötajat hoiatada, andes viimasele aega ennast parandada.
Teie küsimusest ei selgu, kas tööülesannete puuduliku täitmise põhjustas Teie enda tegevus/tegevusetus või oli selleks Teist sõltumatu põhjus, näiteks ebaloomulikult suur töökoormus või vajadus tegeleda esmajärjekorras mõne ettenägematu, aga prioriteetse teemaga. Viimasel juhul võite täiendavast tööst julgelt keelduda, aga kui põhjus oli Teis endas, siis oleks mõistlikum tööandjaga kompromisse otsida, sest seadus annab tööandjale erinevaid võimalusi, kuidas käituda, kui töötaja oma kohustusi nõuetekohaselt ei täida.
Teie õigustatud nõudmiste ja soovide täitumist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu