Tööõigus


Küsimus: Mis on töölepingu lõpetamise aluseks (Töötukassa küsib), kui töötaja ütles töölepingu üles, kuid tööandja vaidlustas selle?06.12.2013

Tere!
Töötaja esitas tööandjale avalduse erakorraliseks ülesütlemiseks ja lahkus päevapealt. Tööandja seda avaldust aga ei aktsepteeri ning on vaidlustanud töövaidlusorganis. Tulemust veel ei tea. Töötaja on nüüd aga juba pöördunud töötukassa poole ja töötukassa pärib töölepingu lõpetamise aluse kohta. Mis tuleks tööandjal sellises positsioonis vastata, kui ta isegi ei tea, mis alusel tööleping lõppenud on (töötaja peaks ju tema arvates praegu tööl olema) ja on vaidlustanud töötaja ülesütlemise?

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 69 lg 1 kohaselt tuleb kindlale isikule (tahteavalduse saaja) suunatud tahteavaldus tahteavalduse tegija poolt väljendada ja see muutub kehtivaks kättesaamisega. Tööandja saab avalduse põhjendusega mittenõustumisel töövaidlusorganile (so kohus või töövaidluskomisjon) töötaja poolt esitatud (tahte)avalduse tühiseks tunnistamise nõude esitada 30 kalendripäeva jooksul avalduse kättesaamisest (individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse § 3 lg 4). Ülesütlemisavalduses märgitud põhjendus ja seaduslik alus kehtivad seetõttu kuni seda muutva töövaidlusorgani motiveeritud otsuseni või poolte kokkuleppeni avaldust muuta.

Seega on antud juhul töölepingu lõpetamise aluseks töötaja avalduses märgitud põhjendus seni, kui töölepingu lõppemise seaduslikku alust pole muudetud jõustunud otsuse või poolte kokkuleppega.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.