Tööõigus

Küsimus: Tööandja ähvardab, et minu haiguslehtede "limiit on täis"10.05.2011

Olen 2aastase ja 10 aastase lapse ema. Asusin tööle, kui laps sai 2a ja 3 kuuseks (oktoober 2010). Selle aja jooksul olen hoolduslehel olnud 3 korda. Viimane kord kui laps oli pikalt haige - 1 kuu. Nüüd tööandja ähvardab töölt lahti lasta - põhjendab, et ma ei ole töövõimeline ja minu haiguslehtede limiit on juba täis. Kas tööandjal on õigus?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Sellist asja nagu "haiguslehtede limiit", ei ole olemas. Ilmselt pidas tööandja silmas TLS § 88 lg 1 p (töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu), mis tõepoolest annab võimaluse tööandjale tööleping erakorraliselt üles öelda, kui töötaja terviseseisund ei võimalda täita tööülesandeid 4 kuu jooksul. Teie suhtes ei ole aga võimalik ülaltoodud sätet rakendada, sest nagu aru saan, on Teie tervisega kõik korras. Teie suhtes kehtib TLS § 92 lg 1 p 2 piirang, mis ei luba tööandjal töölepingut üles öelda põhjusel, et töötaja täidab olulisi perekondlikke kohustusi.

Soovides leida tasakaalu Õiguse ja Õigluse vahel, mõistan ka tööandjat, sest Teie töö peavad ära tegema teised, mis paneb neile suurema koormuse ja arvatavasti tekitab tööandjale ka lisakulutusi. Hetkel on õigus Teie poolel, kuigi see tekitab tööandjale probleeme. Juhin tähelepanu asjaolule, et kuigi tööandja ei tohi Teiega töölepingut üles öelda põhjusel, et hoolitsete oma alla 3-aastase lapse eest, siis mõnel muul, seadusest tuleneval põhjusel, nt ebakvaliteetne töö, usalduse kaotus vms, võib ta seda teha küll, kui suudab ära põhjendada. Tööandja huvi on ju firma kasumis hoida, mitte igapäevaselt tegeleda puuduvast töötajast tekkivate probleemide lahendamisega.
Ilmselt muutub tööandja leplikumaks, kui annate märku, et Teil on võimalik laps kergemate haigestumiste korral jätta hoidja, ema või naabrinaise hoole alla. Sellega annate sõnumi, et Teid ei huvita mitte ainult Teie õigus vaid ka firma käekäik ja kolleegid. Meeskonnamängijat hinnatakse rohkem ja tema probleemidele elatakse positiivsemalt kaasa.
Soovides Teie lapse kosumist, töökoha säilimist ja vastastikku teineteist arvestavaid suhteid tööandjaga.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu