Tööõigus

Küsimus: Tööandja ei sõlmi kirjalikku lepingut12.05.2011

Tere!
Töötan tööandja juures üle 8 kuu. Tööandja keeldub töölepingut ametlikult kirjalikult sõlmimast. Ähvardab lihtsalt vallandada.
Mida teha enda kaitseks, ilma, et peaksin töötuna istuma hakkama?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 4 lg 2 sõlmitakse tööleping kirjalikult. Sama § lg 4 ütleb, et selle vorminõude (kirjalikult sõlmimise) järgimata jätmine ei too kaasa selle tühisust. Seega on Teil seaduse silmis olemas tööleping, kuid seda tõendada on raske.
Abiks on tunnistajate ütlused, töötasu väljamaksed pangaülekandega, töökäsud, sõidulehed või muud dokumendid, kus Teie nimi peal, samuti on tuvastatav arvuti kasutamine ja sisselogimine tööandja poolt antud paroolidega Teie poolt jne.
Teiseks probleemiks on kokkulepitud töötasu suuruse tõendamine. Ka siin tuleb appi TLS, mis ütleb, et kui töötasu suurust ei ole võimalik tõendada, siis arvestatakse töötasu suuruseks summa, mis harilikult sellise töö eest makstakse.

Teie olukord on komplitseeritud, sest oma õigusi nõudes võite küll saada töölepingu, kuid siiski kaotada töö. Jääb Teie enda valida, kas nõuate kirjalikku töölepingut kasvõi läbi töövaidluskomisjoni, mille tagajärjel ilmselt saate ka mingi hüvitise, kuid kaotate oma töö või töötate edasi, toetudes TLS § 4 lg 4, mis ütleb, et kirjaliku töölepingu sõlmimise vorminõude täitmata jätmine ei too kaasa selle tühisust. Viimasel juhul keskenduksin sellele, et oma töötamisest tööandja juures võimalikult palju märke maha jätta, mida tulevikus tõestamiseks vaja võib minna.

Mõistlikke lahendusi ja kindlat töökohta soovides:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu