Tööõigus
Küsimus: Kas lõpparve maksmisel peab arvestama reaalsete töötundidega või keskmiste töötundidega?04.04.2014
Kas lõpparve maksmisel peab tööandja võtma arvesse ka seda kui töö iseloom on selline ja ettevõtte siseste reeglite järgi on paika pandud, et pool aastat on 9 tunnised tööpäevad ja pool aastat on 7 tunnised tööpäevad kuid kuine palk on aasta lõikes sama. Kui olen töötanud ettevõttes just selle perioodi kui tööpäevad on 9-tunnised ja lahkun enne seda kui tööpäevad on 7-tunnised, kas lõpparvega peab tööandja hüvitama selle vahe, et töötasin pikemad päevad aastas ja see seoses lahkumisega ei tasaarveldu tulevate 7-tunniste tööpäevadega?
Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

7- ja 9-tunnised tööpäevad on tööaja korraldus, mille vastavalt kokkulepetele ja töökorralduse vajadusele kehtestab tööandja. Tööd andma ja selle eest tasuma peab tööandja kokkuleppest tulenevalt.
Kui tööpäeva pikkused erinevad eelduslikust 8-tunnisest tööpäevast, on tegemist tööaja summeerimisega, mida saab rakendada vaid poolte kokkuleppel (TLS § 43 lg 3). Sel juhul arvestatakse tööaega summeeritult 7-päevase ajavahemiku kohta ja arvestusperioodi jooksul, millest tööandja on töötajat teavitanud. See periood ei tohi olla pikem kui neli kuud (TLS § 46 lg 1). Igakuine töötasu peab vastama kokkulepitud kuupalgale või tunnitasu korral vähemalt töötasu alammäärale, kui väljatöötatud pole sellest rohkem. Eelduslik täistööaja arvestus toimub 8-tunniste tööpäevade alusel 7-päevases ajavahemikus, so 40-tunnise kalendaarse töönädalaga.
Töölepingu lõppemisel enne summeerimise arvestusperioodi lõppu võib juhtuda, et töötaja on töötanud rohkem kui kalendaarse arvestuse järgi selleks päevaks pidanuks või vastupidi – pole jõudnud veel töötada kõiki selleks päevaks kalendaarselt tagatavaid töötunde. Esimesel juhul tuleb nn lõpparves hüvitada töötajale olukorrast tekkinud ületunnid. Teisel juhul tuleb maksta töötajale keskmist töötasu tundide eest, mida pole jõutud töötajale enne arvestusperioodi lõppu tagada (TLS § 35).
Seega pole võimalik töötasu ega tööaega arvestada aasta lõikes, vaid peab vastama tehtud tööle igakuiselt või olema tasutud tööaja summeerimise korral hiljemalt arvestusperioodi lõpus.
TLS § 84 lg 1 sätestab, et töölepingu lõppemisega muutuvad kõik töösuhtest tulenevad nõuded sissenõutavaks. Kui töötaja leiab, et töötatud aja eest on tööandja midagi tasumata jätnud, tuleb nüüd hiljemalt kõik võlad tasuda.
Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus