Politsei

Küsimus: Kas kriminaalpolitsei peab esitama läbiotsimisorderi, kui toimub kodu läbiotsimine?19.05.2017

Tere. Aastal 2016 toimus meie kodu läbiotsimine kriminaalpolitseinike poolt. Kriminaalpolitseinikud ei esitanud läbiotsimisorderit. Ka käitusid nad haige inimesega, kellele süüdistus esitati, ülbelt ja üleolevalt. Mõnitasid nii teda kui kodu, kus ta elab. Kas kriminaalpolitseinikel on õigus selliselt käituda? Kas nad peavad kodu läbiotsimisel esitama dokumendi mille alusel kodu läbi otsitakse? Kas nad võivad tulla ilma luba küsimata krundile, mis on eravalduses.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Läbiotsimine saab toimuda kas kohtu määruse alusel või edasilükkamatutel juhtudel ka prokuratuuri loal KrMS § 91 lg 2; 3.

Vastavat määrust või luba peab eelnevalt tutvustama ja selle alusel võivad nad siseneda eravaldusele ilma omaniku loata.

Kui leiate, et ametnikud käitusid valesti või halvasti siis on Teil õigus esitada kaebus sisekontrollibüroole.