Politsei

Küsimus: Kas inimesel on õigus eluruumidesse sissemurdjat vastu rünnata?14.02.2018

Brutaalne küsimus, kuid siiski miski, millele ma usun, et peaks olema vastus. Kui keegi tungib inimese eluruumidesse lubamata sisse ja seab elaniku elu ohtu, kas elanikul on õigus sissemurdjat vastu rünnata? Ja kui sissemurdja peaks sellises situatsioonis surema, kas ennast kaitsev elanik oleks vastutav mõrva eest?

Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Enesekaitse ei ole keelatud, mitte üheski situatsioonis, sõltumata asukohast. Kui ründaja selle käigus sureb siis alustatakse kriminaalmenetlust mille käigus vajavad vastamist küsimused - kas tegemist oli hädakaitsega ning kas selle käigus ületati hädakaitse piire. Selle kas elanik on vastutav või mitte otsustab kohus.
Üldine reegel - vasturündeks valitud meede peab olema proportsionaalne ründe ohtlikusega - üldjuhul relvastamata kurjategija vastu esimese asjana surmava jõu kasutamine seda ei ole.