Politsei

Küsimus: Kuidas saab lähedase inimese surnuks tunnistada kui ta on kadunud juba 12 aastat?09.02.2022

Tere, sooviksin teada kuidas saab lähedase inimese surnuks tunnistada kui ta on kadunud juba 12 aastat? Avaldus kadumise kohta sai tehtud 2006.aastal politseile. Kes saab teha seda protseduuri kas poeg või ka endine abikaasa?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Isiku surnuks tunnistamiseks tuleb pöörduda kohtu poole. Seadus ei sätesta üheselt, kes peab kohtule vastava hagi esitama. Minu soovitus oleks pidada nõu mõne juristiga, kes saab aidata ka vajaliku hagiavalduse koostamisel. Õigusnõustamist on võimalik teatud juhtudel saada ka tasuta, selle kohta on rohkem infot siin: https://hugo.legal/tasuta-oigusabi/

https://www.riigiteataja.ee/akt/122032021008

§ 17. Teadmata kadunud isik
Teadmata kadunuks loetakse isik, kelle viibimiskoha, elusoleku või surma kohta puuduvad andmed niivõrd pika aja jooksul, et vastavalt asjaoludele on tõsiseid kahtlusi tema elusoleku suhtes.

§ 19. Isiku surnuks tunnistamine
(1) Kohus võib teadmata kadunud isiku huvitatud isiku taotlusel surnuks tunnistada, kui viie aasta jooksul ei ole andmeid, et ta on elus.