Politsei

Küsimus: Milline karistus ootab kui arki eksamid sooritatud aga vanus pole täis, ja jääda vahele üksi sõites?11.02.2022

Tere!
Tahaks teada kui suur karistus tuleb, kui inimene, kellel on arki eksamid sooritatud ja juhiloa kättesaamiseni tuleb veel oodata kolm kuud (kuni 18 saab) ning ta jääb autoga üksi sõites vahele?
Kas ta saab ka aastase arki keelu?
Või ta saab ainult rahatrahvi ja saab, siis kui vanus täis saab, load ilusti kätte?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastavalt Liiklusseaduse
§ 103. Juhi vanuse alammäär
(1) Vastavalt isiku vanusele võib talle anda järgmise kategooria mootorsõiduki juhtimisõiguse, välja arvatud käesoleva seaduse §-s 95 sätestatud piiratud juhtimisõiguse juhtudel:
7) 18-aastane – B-kategooria mootorsõiduk; A2- ja C1-alamkategooria mootorsõiduk ja T-kategooria mootorsõiduk, mille täismass üksi või koos haagisega ületab 18 000 kilogrammi;

Seega ei ole Teile võimalik anda juhtimisõigust enne, kui olete saanud 18 aastaseks.

Liiklusseaduse
§ 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine
(1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või...

Liiklusseaduse
§ 201. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut või arestiga.

Seega olukorras, kus Te olete küll sooritanud eksamit, kuid Teile ei ole seaduse alusel olnud võimalik anda juhtimõigust on Teid võimalik karistada LS § 201 lg 1 lausel. Sellest olulisem on asjaolu, et saades karistada tekib olukord kus trahvi tasumisest ühe aasta jooksul ei ole võimalik Teile juhtimisõigust väljastada