Politsei

Küsimus: Mis juhtub kui load tehtud, läheksin rooli aga 18-aastaseks saan alles 2 nädala pärast?23.05.2022

Tere, lõpetasin hiljuti lubade tegemise, aga kuna saan 18-aastaseks alles 2 nädala pärast, siis pean veel ootama lubade kättesaamist. Mul on väga palju vaja sahkeldada, et jõuda kohtadesse ja siis mõtlesin, et mis juhtuks kui paneks oma autole vahtralehed peale ja sõidaks ikka? Kas mu load lükataks edasi või saan lihtsalt trahvi?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Lühidalt oleks Teil mõistlik leida selle kahe nädala jooksul endale liiklemiseks muu vahend, kui auto. Teile on võimalik anda juhtimisõigus siis, kui olete saanud 18, ehk siis eksamid on Teil küll tehtud, kuid juhimisõigus antakse Teile Teie sünnipäeval. Juhtimiõiguse saab anda inimesele, kes ei oma karistatust juhtimõiguseta sõiduki juhtimise eest. Ehk siis karistatus välistaks juhtimisõiguse andmise.

Liiklusseadus

§ 103. Juhi vanuse alammäär
(1) Vastavalt isiku vanusele võib talle anda järgmise kategooria mootorsõiduki juhtimisõiguse, välja arvatud käesoleva seaduse §-s 95 sätestatud piiratud juhtimisõiguse juhtudel:

7) 18-aastane – B-kategooria mootorsõiduk; A2- ja C1-alamkategooria mootorsõiduk ja T-kategooria mootorsõiduk, mille täismass üksi või koos haagisega ületab 18 000 kilogrammi;

§ 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine
(1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või

§ 201. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut või arestiga.