Politsei

Küsimus: Millal võin sõidutada last ilma turvaistme või aluseta?13.10.2022

Tere

Millal võin sõidutada last ilma turvaistme või aluseta?
Kas sellest piisab, et turvavöö ulatub üle õla kui laps on juba 6a ja 120cm pikk? Millisest pikkusest alates pole vaja lapsele alust enam?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Seadus sellele küsimusele konkreetset vastus ei anna.
Liiklusseaduse § 36. Lapse ohutust tagavad lisanõuded
(6) Kui lapse pikkus ei võimalda teda sõiduki või turvavöö tootja nõuete kohaselt kinnitada sõiduki turvavööga, tuleb lapse sõidutamisel sõidukis, millel on turvavööd, kasutada tema pikkusele ja kaalule sobivat turvaseadme tootja nõuete kohaselt kinnitatud turvaseadet.

Seega tuleks Teil otsida välja auto kasutusjuhend ja tutvuda sealsete nõuetega, ehk kas autotootja on ette näinud konkreetse pikkuse. Palju sõltub autost ja selle turvavöö paigutusest. Isiklikust kogemusest 120cm pika lapse puhul, tasub veel eelistada vähemalt istumisalust. Eesmärk on, et vöö ei jookseks üle kaela, 120cm on selline pikkus, et ilusti istudes on ka vöö ilusti, kuid laps liigutab, vajub allapoole ja siis kipub vöö ikkagi kaelale asetuma mis avariiolukorras on äärmiselt ohtlik, kui turvavööd pingutid rakenduvad.