Politsei

Küsimus: Kas asjaolud, et varasemad rikkumised puuduvad ning tehniliselt oman oskusi tsikliga sõitmiseks, leevendavad karistust?12.01.2023

Tere!

Hetkel oman A2 juhtimisõigust, enne seda omasin 2 aastat ka A1-kategooria juhtimisõigust. Oletame, et mul käed kibelevad juba võimsama masina järgi kui 35kW, aga vanuse tõttu ei ole võimalik sooritada sõidueksamit kategooria tõstmiseks, kuid siiski otsustangi selle võimsama masina soetada. Millist karistust on mulle õigus määrata, kui peaksin jääma lubadeta sõitmisega vahele? Kas asjaolud, et varasemad rikkumised puuduvad ning tehniliselt oman oskusi tsikliga sõitmiseks ja olen neid oskusi ka 2-l sõidueksamil demonstreerinud/tõestanud leevendavad karistust? Mida teha kui mulle määrataks rahatrahv, mille maksmine käib mulle üle jõu, sest elan veel vanematega ja tööl veel ei käi, sest kool on veel pooleli?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kui Teil puudub vastava kategooria mootorsõiduki juhtimise õigus siis on mõistlik isegi suure soovi korral, proovida võimsamat masinat, sellega oodata, kuni omandate võimsama masina juhtimisõiguse. Seadus ei näe ette erandeid kibelevat kätte või varasema laitmatu tausta puhul. Kui Teid tabatakse juhtimast mootorsõidukit, mille juhtimiseks puudub Teil seaduse mõistes juhtimõisõigus, kohaldatakse vastutusele võtmist liiklusseaduse § 201 l g 1 alusel.

§ 201. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut või arestiga.