Politsei

Küsimus: Kas politsei võib koolis õpilase koti läbi otsida, kui õpetajad on politsei kutsunud?22.11.2023

Tere!
Kuna õpetajad ei tohi koolis kotti läbi otsida, siis kui nad kutsuvad politsei, kas neil on õigus seda teha või neil peab selle jaoks kohtu luba olema?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Lühike vastus on, et PPA ametnikud võivad Teie koti läbi vaadata ilma kohtu loata. Aga selleks on kindlad olukorrad, millal selline õigus tekib, seda vastavalt Korrakaitseseaduse § 49le.
§ 49. Vallasasja läbivaatus

(1) Politsei või seaduses sätestatud juhul muu korrakaitseorgan võib valdaja nõusolekuta kontrollida meeleliselt või tehnilise vahendi või teenistuslooma abil vallasasja, sealhulgas avada uksi ja kõrvaldada muid takistusi, kui:
4) on alust arvata, et selles on asju, mida võib käesoleva seaduse või muu seaduse alusel võtta hoiule, hõivata või konfiskeerida;
7) see on vajalik seadusega või seaduse alusel kehtestatud nõuete täitmise tagamisel ohu ennetamiseks, väljaselgitamiseks või tõrjumiseks või korrarikkumise kõrvaldamiseks, ning selliste nõuete täitmise kontrollimine on vallasasja läbi vaatava korrakaitseorgani pädevuses.