Politsei

Küsimus: Kui pikalt võivad toidupoed koguda tõendeid enne kui poevarguse kohta avalduse teevad ja millise karistusega peaksin arvestama? 29.02.2024

Olen varasemalt karistamata inimene, kes pani toime poevarguse, mille tõttu kutsuti välja politsei. Kauplusel oli kogutud ka tõendeid minu varasemate varguste kohta.
Politsei alustas menetlust.
Kui pikalt võivad koguda toidupoed tõendeid ennem kui avalduse teevad?
Millise karistusega peaksin ma arvestama?
Kas politsei teavitab sellest ka minu tööandjat?
Kui kaua võtab menetlus aega ennem kui minuga ühendust võetakse?
Kas asi läheb edasi kohtusse?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Teadmata, millisel viisil kauplus neid tõendeid varasemate rikkumiste kohta kogus, on raske anda sellele tegevusele hinnangut. Üldiselt ei tegele kauplused tõendite kogumisega ja sellisel viisil kogutud tõendite puhul tuleb hinnata nende tõendikõlbulikust. Teie pöördumisest ei selgu ka kahju suurust ega menetlusliiki. Kui leiate, et kauplus on oma tegevusega rikkunud Teie õigusi, on Teil võimalik väärteo otsus kohtus vaidlustada või kriminaalasja puhul arutada kaitsjaga läbi Teie vastu olevad tõendid. Kaitsja(advokaadi) poole võite muidugi pöörduda ka väärteoasjas ja paluda tema kaasumist menetlusse. Väga üldiselt vastates: Tööandjat me ei teavita, et tema töötajat kahtlustatakse süüteo toimepanemises. Menetluse pikkust ja Teiega ühenduse võtmise aega ei oska ma öelda, reeglina räägime nädalast kuni 1-2 kuud. Samuti ei saa siit prognoosida, kas asi läheb kohtusse, väärteoasjas saab karistuse (trahvi) määrata PPA, kriminaalasjas määrab selle kohtunik.
Karistuste osas, väärteo puhul karistatakse rahatrahviga kuni kolmsada trahviühikut (kuni 1200€) või arestiga (kuni 30p). Kriminaalasjas karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega