Ravikindlustus

Küsimus: Kas lühiajaliselt puhkuste ajal asendajana töötamine annab ravikindlustuse õiguse?05.08.2015

Töötan firmas puhkuse asendajana, lepingud on konkreetse inimese äraoleku ajaks sõlmitud. Enamuses kestvus 2 nädalat. Maksud on korralikult makstud riigile. Näiteks juulis olid lepingud 30.06-14.07, 14.07-28.07.
Seoses sellega küsimus, et kas mul puudubki igasugune võimalus omada ravikindlustust, kuna lepingud on lühikesed? Mis siis, et palk on üle Eesti keskmise ja sotsiaalmaks korralikult firma poolt tasutud.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ravikindlustuse seadus annab ravikindlustuse:

● üle ühekuulise töölepingu alusel töötavatele töötajatele;
● üle ühekuulise võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavatele inimestele, kelle eest on kohustatud maksma iga kuu sotsiaalmaksu lepingu teine pool sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna;
● juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikmetele, kelle eest on kohustatud maksma iga kuu sotsiaalmaksu juriidiline isik sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna (2015. aastal on kuumäär 355 eurot).

Kui leping on sõlmitud lühemaks ajaks kui 1 kuu, ei ole õigust ravikindlustusele.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa