Ravikindlustus

Küsimus: Rasedana haiguslehele jäämine ja erinevad toetused11.05.2011

Töö iseloom on selline, et seda rasedana teha ei saa. Lisaks sellele on enesetunne nii paha ja iiveldab, et klienditeenindajana on eetiliselt inetu vaatepilt, kui sellises olekus pean kliente teenindama. Vahetused 12 tundi ning samuti ka öö-vahetused.
Kuna eelmisel aastal olin töötu kuni juunini, siis kas ma saan õigesti aru, et haiguslehel olles makstakse mulle päevatasu eelmise aasta keskmise sissetuleku järgi ja seda siis 70%.
Kui võtan osalise tööaja või saan tööandjaga kokkuleppele, et käin täpselt nii nagu suudan, siis kaotan töötunde ja palka - lisaks tapan ennast ja lõppkukkuvõttes, kui saan madalamat tasu, siis mõjutab ju see minu emapalka.
Kui laps peaks sündima järgmise aasta veebruaris, siis kas emapalga arvestamisel võetakse arvesse ka seda aega, mil olin haiguslehel? Ehk siis, kui olen töötanud tänaseni(mai kuuni) keskmise palgaga 480 euri ja jään järmisest kuust haiguslehele, siis kas emapalga arvestamisel võetakse töötatud 5 kuud ja jagatakse see terve aastaga?
Palun abi- olen nii segamini nende seadustega.

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Rasedana haiguslehel olles saate Te hüvitist eelmise kalendriaasta järgi.
Emapalka maksab sotsiaalkindlustusamet, sünnitushüvitist haigekassa. Seega palun võtke ühendust sotsiaalkindlustusametiga - nemad oskavad Teid emapalgaga seotud küsimustes nõustada.