Ventilatsioon ja jahutus

Küsimus: Milline peaks olema ventilatsioon?17.05.2011

Milline peaks Teie arvates olema ventilatsioon uues ehitatavas ühepere-elamus: kas sissepuhe ja väljatõmme läbi soojustagastiga ventagregaadi või väljatõmbed ainult sanruumidest ja värske õhk sisse läbi värskeõhuklappide? Kui palju võiks maksma minna sissepuhe ja väljatõmme läbi soojustagastiga ventagregaadi u 200 m² majale ja kui suur on sellise agregaadi elektrikulu, kui palju nõuab hoolt ja puhastamist?

Vastus: Martin Viisileht, jahutussüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Ühest vastust ei ole. Kõik tehnosüsteemid, sealhulgas ventilatsioon, tuleks projekteerida konkreetse hoone iseärasusi ja tellija soove arvestades. Pelgalt kogu pindala järgi ei saa me isegi vajalikku õhuvahetust välja arvutada. Terviklahenduse maksumus sõltub paljudest teguritest.

Paremad agregaadid tarbivad –7C ja kõrgema välistemperatuuri juures kõigest ventilaatorite jagu elektrienergiat (mõnisada vatti). Kehvema soojustagastusega seadmed kasutavad lisakütte kalorifeeri juba alates +10C'st. Siiski on soojustagastiga agregaadi elektrikulu väike, võrreldes sellega kui palju seade tänu soojusvahetile küttekuludelt kokku hoiab.

Ventilatsiooniagregaadi hooldus seisneb õhufiltrite vahetamises ning soojustagasti puhastamises.

Kõike paremat,

Martin Viisileht