Lilled, põõsad, puud

Küsimus: Kas peaksin roosi mustakad vanad oksad ära lõikama või on lootust, et need veel lehte lähevad ja õisi kannavad?01.06.2016

Tere!
Meil aias kasvab vana roosipõõsas, oma 20 kuni 30 aastat vana põõsasroos. Oli juba aias enne meid ja igati umbrohtu kasvanud ja ei õitsenud ka. Sai roosi eest hoolt kantud, kasvas aastaga tohutult ja rõõmustas meid rohkete õitega. Talveks kuhjasime juurekaelale mulda ja katsime koormakattega. See aasta ei märka ma okstel ainumatki punga. Osa oksi on mustjaks tõmbunud, just vanemad oksad. Maapinna lähedalt vanade okste küljest ajab uusi punakate lehtedega võrseid.
Kas peaksin vanad oksad ära lõikama või on lootust et need veel lehte lähevad ja õisi kannavad? Palju peaks uusi võrseid jätma ja kas need sel aastal õisi kannavad. Pole roosidega varem mingit kokkupuudet olnud ja ei teagi täpselt mis roosiga tegu on.
Ette tänades

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Mustad vanad oksad tuleb tagasi lõigata jah, aga kuni värske pungani, antud juhul punakate võrseteni.

Koormakate küll hea ei ole, läheb hauduma. Muldamisest reeglina aitab, eriti külmaõrnadele panna lisaks peale "katus", et vältida läbivettimist.