Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas laminaati võib puhastada aurupuhastajaga?15.12.2016

Tere!
Olen laminaatparketti puhastanud niiske mopiga ja kasutanud ka õrna äädikalahust. Köögis jäävad ikka nagu mingid rasvatriibud parketile. Sooviks endale osta Kärcheri aurupuhastaja. Kas laminaati võib sellega puhastada ja kas tohin kasutada ka värvitud põrandal põrandapragudest mustuse eemaldamiseks.
Ette tänades

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Laminaatpartketti on väga hea puhastada lihtsalt veega niisutatud mikrokiust lapi või mopiga. Põrandakuivataja-pühkija ja mikrokiust lapiga on tõhusam, sest mehhaanika kummiosal parem. Kui mustus rohkem, siis tasub esmalt märjemalt ja siis teise lapiga kuivaks.

Aurupuhastusmasinad on head abimehed paljudes oludes:
- pehme mööbli, autoistmete puhastus
- rasvane mustus
- vuugivahed
- erinevad kihistumised pindadel.
Meeles tasub pidada, et aurupuhastusmasinast on siis kasu, kui eemaldame mustust, mille temperatuur muudab vedelamaks, ehk kergemini eemaldatavamaks ning pinnakattele see sobib. Enamus katetele see sobib, kuna kuumust on vaid hetkeks (nii nagu küünlaleegist kiiruga näppu läbi tõmmates see ei saa kõrvetada).

Laminaadile aurupuhastusüldjuhul sobib, samuti värvitule. kas pragudest mustuse ära võtab, sõltub juba paljudest asjaoludest (milline pragu, milline mustus, kas on imur jne)

Aurupuhastusmaina soetamisel tasuks vaadata alljärgnevat:
- milline on masina surve (bar)
- kas tal on imemismehhanism- imur, mis imeb lahti tulnud mustuse ära
- milline on masina töövalmis saamise aeg- kaua peab ootama, enne, kui masin on valmis auru tegema

hea mõte oleks enne soetamist, analoogne masin rentida ja teha katseid konkreetses olukorras.

Meie kodulehel www.puhastusekspert.ee on ajakirjanduses varem ilmunud lugusid aurupuhastusest ja ka laminaadi puhastusest.
 

Küsimus: Kuidas küünla tahma köögimööblilt maha saada?13.12.2016

Tere!
Lasksime teha köögis täieliku remondi. Ka kapid said kõik uued ostetud. Kuid nüüd mure suur. Köögis põles tavaline küünal. Kustutades jäi see ilmselt tahma ajama. Kohe seda tähele ei pannud, alles hommikul kööki astudes märkasin, et kõik kapid on tahmaga koos. Kapid ise heledad ja hetkel ei hakka mitte ükski vahend sellele tahmale peale. Vaid näpuga hõõrudes läheb puhtamaks. Tunne on hetkel lootusetu. Mida teha? Kas on mõni vahend ka mõeldud spetsiaalselt tahma puhastamiseks?!
Ette tänades!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Kirjast ei selgu millisest materjalist on kapid. Mustuse eemaldamisel tuleb alati mõelda MILLINE mustus, MILLISEL pinnal. Need asjaolud panevad paika millega võib mustuse eemaldamist proovida. Sageli on ikka nii, et mustus tahab kangemat, tugevamat ainet, tarvikut jne, pind aga mitte, või saada kahjustatud.

Mida soovitada:
- kasutada veega niisutatud plekieemaldusnuustikut (melamiin). Nuustik on valget värvi, müüakse nii tavapoodides, kui professionaalseid tarvikuid müüvas firmas. Selline nuustik kulub kasutades. Nuustikut niisutatakse vaid veega, aineid ei kasutata. Nuustikuga puhastamise järel pind pühkida paberiga või lapiga.
- osta professionaalseid koristusaineid müüvast ettevõttest ahjupuhastusaine, seda juhul kui pind seda talub. sellise ainega pestes, tuleb pind kindlasti loputada. Järgida aine tootja nõuandeid.

Helge Alt
Puhastusekspert
 

Küsimus: Millest võivad olla tekkinud roosakad vaglad lae, kas võib olla seos hiljuti toimunud kanalisatsioonilekkega?20.10.2016

Tere, elan Tallinna südalinna korteris. Eile õhtul avastasime köögi laest roosakad vaglad. Arvasime, et need on kuivainetest ja viskasime kohe minema kõik kuivained. Täna siis avastasime, et neid on ka suures toas ja koridori laes. Millega võib olla tegu ja kuidas neist lahti saada ja kust nad võivad tulla. Meil oli ka paar nädalat tagasi uputus, kus teadmata põhjusel tuli teisele korrusele kanalisatsioonist vesi üles ja uputas meil kõik põrandad. Kas võib olla sellega midagi seotud?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks vastsete kirjelduse põhjal ei ole võimalik konkreetset nõu anda.
Jahuleedikutel võivad olla roosakad vastsed.
Kui on tegemist jahuleedikutega siis tuleks koheselt saastunud toidupakendid ära visata, kontrollima peab ka kinniseid pakendeid, sh lemmikloomade söödad, šokolaadid, küpsised jne. Peale seda teha ruumis, köögikappides suurpuhastus, praod ja liitekohad pesta, töödelda tolmuimejaga. Ja alles siis teostada tõrje.
Tõrjevahendiga tuleb töödelda tühjad köögikapid, riiulid, lae ääred.
Tõrjevahendit maha pesta ei tohi.
Soovitavalt kordustõrje umbes 3 nädala pärast.
 

Küsimus: Kuidas tõrjuda ämblikke, et nad maja fassaadi ei rikuks?26.09.2016

Tere,
mure selline, et ämblikud rikuvad väljastpoolt maja täiesti ära. Meil on valged piirlauad ja ämblikud on need täiesti täis lagastanud. Kuidas on võimalik maja nende eest kaitsta? Olen kuulnud, et on maja on võimalik mingi vahendiga üle piserdada. See nende läga ei tule puidu pealt maha ka.

Tänan

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ämblikutest vabanemiseks peaks regulaarselt pritsima insektitsiidide lahusega (mürgiga). Puutemürgiga peab töötlema ämblike põhilised pesitsuskohad. Olenevalt tõrjevahendist tuleks tõrjet korrata umbes 1-3 kuu tagant. Seega regulaarne tõrje vähendab kindlasti ämblike arvukust. Samuti tuleb arvestada sellega, et tõrjevahendi toime kestab õues esimese vihmani.
Jaemüügis olevate toodete kohta mul kahjuks info puudub, kindlasti oskab nende kohta nõu anda kaupluse teenindaja.
Vajadusel saate tõrje tellida meie asutusest.
 

Küsimus: Millest võib olla, et ainult ühel roosil (Julia) on lehed kollakad-laigulised?13.09.2016

Tere!
Mul on peenras 3 roosi ja vaid "Julia" lehed on kollase-laigulised. Mis võiks viga olla, mingeid satikaid ei märka ja putukatõrje on tehtud.
Ette tänades
 

Küsimus: Kas peaksin roosi mustakad vanad oksad ära lõikama või on lootust, et need veel lehte lähevad ja õisi kannavad?01.06.2016

Tere!
Meil aias kasvab vana roosipõõsas, oma 20 kuni 30 aastat vana põõsasroos. Oli juba aias enne meid ja igati umbrohtu kasvanud ja ei õitsenud ka. Sai roosi eest hoolt kantud, kasvas aastaga tohutult ja rõõmustas meid rohkete õitega. Talveks kuhjasime juurekaelale mulda ja katsime koormakattega. See aasta ei märka ma okstel ainumatki punga. Osa oksi on mustjaks tõmbunud, just vanemad oksad. Maapinna lähedalt vanade okste küljest ajab uusi punakate lehtedega võrseid.
Kas peaksin vanad oksad ära lõikama või on lootust et need veel lehte lähevad ja õisi kannavad? Palju peaks uusi võrseid jätma ja kas need sel aastal õisi kannavad. Pole roosidega varem mingit kokkupuudet olnud ja ei teagi täpselt mis roosiga tegu on.
Ette tänades

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Mustad vanad oksad tuleb tagasi lõigata jah, aga kuni värske pungani, antud juhul punakate võrseteni.

Koormakate küll hea ei ole, läheb hauduma. Muldamisest reeglina aitab, eriti külmaõrnadele panna lisaks peale "katus", et vältida läbivettimist.
 

Küsimus: Mida kasutada vaiba puhastamiseks plekkidest, kas keemilist puhastust või aurutolmuimejat?31.05.2016

Mis on nende erinevused? kumba on mõistlikum kasutada vaiba puhastamiseks plekidest?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Väga raske on üheselt öelda kumb on parem. Vaadata tuleks milline plekk, millisel pinnal. Vahest on vaja ka mõlemat. Aurupuhastusmasinaid on erinevate funktsioonide ja võimsustega, hea kui aurupuhastusmasinal on:
- võimsus vähemalt 5 baari
- väljuv aur u 150C
- imur, mis imeb lahti tulnud mustuse ära.

On veel palju muidki aspekte, aga neid tasuks jälgida.

Aurupuhastusega saab väga hästi puhtaks poorsed pinnad ja eriti tõhus on see rasvase mustuse korral. Samuti on aurupuhastusest kasu erinevate tekstiilide puhastamisel, kus suhteliselt väikese vee hulgaga saab suure hulga mustust lahti, seega tekstiil on puhastamise järel kuiv väga lühikese ajaga.

Plekkide puhul on oluline ka plekieemalduse tehnoloogia. Oluline, et plekki sisse ja ka laiali ei ajata. Mida kiiremini plekki eemaldada, seda paremini saab ära. Sageli saab vees lahustuvad plekid ära kiire tegutsemise korral ka palja veega lahustades. Kasuks tuleb kui teada, kas aitab kaasa soe või külm vesi.

Plekieemaldusainete kasutamisel on oluline jälgida, et aineid ei kasutataks samaaegselt ja neid omavahel sassi ei aetaks. Kindlasti tasub järgida juhendit.
 

Küsimus: Mis pruunid putukad need vanas majas elutsevad ja kuidas neist lahti saada?27.05.2016

tere, maja on ehitatud 1920a, pruunid putukad tekivad maist - juulini, putukad elavad 1 päeva ja siis surevad ära. Putukad lendavad aeg-ajalt ja on kõvema koorega pruuni värvi, elavad akna ümbruses ja ühes toas ainult, teistes tubades ei ole panen pildi ka https://www.facebook.com/photo.php?fbid=873511806104001&set=a.873511886103993.1073741828.100003355685526&type=3&theater
äkki oskate aidata kuidas neist lahti saada

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks ei oska Teid aidata, kuna foto järgi putukaid määrata ei saa.
Palun tooge mõned isendid meie kontorisse, lisainfo tel 6501860.
 

Küsimus: Kas tuhkpuu kuivamist võivad põhjustada ka kilptäid?26.05.2016

Tänavu kevadel oli laiuv tuhkpuu peaaegu kuivanud. On juba 5-6 aastat vana põõsas. Kui hakkasin kuivanud oksi ära lõikama, avastasin vartelt hulgaliselt kilptäisid. Kas see kuivamine võis olla tingitud kilptäidest ja kuidas nendega võidelda, kui üldse on see võimalik?
Tervitades

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Polegi kunagi pähe tulnud kilptäid laiuva tuhkpuu seest otsida, tänan tähelepanu juhtimast. Tegu võib olla ka kevadise päikese põletusega. Või nii arvatakse, tegelikult imeb kilptäi taime mahlast tühjaks :)

https://arhiiv.err.ee/vaata/aia-elu-kilptai-taimekahjur-jaan-mettik-sudajas-aktiniidia-elmar-zimmer

Võidelda väga ei saagi, kõik oksad tuleb välja lõigata ja põletada. Profülaktika on vaid hooldatud ja lõigatud põõsad.
 

Küsimus: Kuidas peaks enelast hooldama?22.05.2016

Tere!
Ostsime ja istutasime eelmisel aastal Tuhkurenelase. Taim oli õisi täis ja õitses ilusti ka peale istutamist. Sellel aatal on vaid paaril oksal otstes üksikud õied. Püganud me põõsast pole ja ei teagi kuidas lõigata. Kasvab poolvarjulisel kohal - valgust palju, otsest päikest vähem.
Põõsal keskel jäme puitunud vars ja õitsvad oksad tulevad selle varre küljest, muidu on põõsake üks tihe puhmas ja palju noori peeni oksi.
Kas on lootust, et järgmisel aastal need uued peened oksad õitsevad ja kui lõigata siis milliseid oksi?
Ette tänades

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!
Kui täispäikese- poolvarjutaim õitseb vähe, siis on põhjus väheses päikeses. Kirjelduse järgi arvan, et ongi. Valige taimele sobivam kasvukoht.