Lilled, põõsad, puud

Küsimus: Kas peenravaibaga istutades on edaspidi hooldus lihtsam kui tavalisel peenral?22.10.2012

Istutusala on väga suur. Tegu ei ole linnakrundiga, vaid maainimeste elamisega. Kõiki peenraid rohida vist ei suudaks, kui need mullaga jätta. Siis eelistaksin juba muru, kust traktoriga niita. Hiljem kasvavad põõsad ja taimed juba suuremaks ja saab vaiba eemaldada. Arvan ma, võib-olla pole ka see tõesti õige. Ilma haljastuseta ainult ka ei taha, kuigi vaated on hunnitud. Kõnniteed on rajatud, kevadel läheb mullatööks ja istutamiseks alade kaupa. Kõike nagunii korraga ei suuda ja pole võimalik. Aitäh sulle kahtluse eest, ka see on vahest vajalik:))

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Ei saa öelda, et peenravaiba kasutamisega oleks hooldus lihtsam. Küll on lihtsam rajamine.
Hoolduse muudab lihtsamaks hoopis multš, aga ainult siis, kui pinnas on eelnevalt juurumbrohtudest puhastatud.

Kui toote mulla peale, kus ei ole juurumbrohte, on ainult seemned, siis piisab 5-10 cm (5 cm püsilille, 10 cm põõsaste ja puude korral) multšikihi panekust.

Kui arvate, et kanga võiks hiljem eemaldada ja tahate kindluse mõttes ikkagi midagi multšikihi alla panna, siis pange parem paber, kaltsud, ajalehed vms, mis kõdunevad.

Multši võib panna, ja mina tavaliselt nii teengi, peenravaibata maale. Pinnas on alt muidugi piinlikult puhtaks tehtud.

Olen sel teemal pika jutu kirjutanud, mis asub siin http://www.virkus.com/aiandus/umbrohuvaba-pusilillepeenar

Kanga kasutamine on põhjendatud killustikumultši korral. Aga kui haljastuses on kasutatud okas-ja lehtpuid või on puud läheduses, siis on jälle killustikumultši hooldus töömahukas.

Mina leian, et hoopis olulisem on valida õige multš.