Lilled, põõsad, puud

Küsimus: Milliseid kiirekasvulisi puid võiks krundi piirile istutada?03.01.2013

Tere,

Soovin osta elamuehituseks krunti (0,67ha). Krundi lõunapoolsel küljel paiknevad ridaelamud. Tegemist pole uuselamurajooniga, ka asustus pole väga tihe. Kuna ridaelamud on ca 2,5 kordsed, siis tahaks krunti privaatsemaks teha, et aastate pärast poleks enam nii väga näha, kui aias ka päikest võtan jne. Kuigi olen aiandusteadlik inimene, vajan siiski siin teise nõu ja abi. Olen mõelnud, et krundi piirile võiks teha kuuseheki, siis krundi sisemisele küljele istutada kas kased, haavad või pärnad. Pärnad on suvel tihedama võraga ja pakuvad varju rohkem, haavad kasvavad jälle kiiremini. Või panna mitmerealiselt haavad või kased või pärnad? Või midagi muud hoopis? Aias soovin kasutada veel ebatsuugasid, nulge, lehist, mändi ja kindlasti ka üks kastan. Samas tahta võib palju aga põllumaa eesmärgil peaks ka ikka vähemalt 1000 m2 vabaks jätma. Oluline on, et aed oleks ka talvel roheline, see mõjub hästi. Ainult raagus lehtpuud ei tee aeda hubaseks. Aed võiks tulevikus kujutada rohkem parki kui muruplatsi lilledega.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Joonistage plaan, siis on näha, mis mahub, kuhu mahub, palju mahub, kus päikest õnnestub võtta jms. Arvestage taimede täismõõduga.

PS! Kuusk viskab okka maha, kui miski talle vastu nühib. Kuusk ei pruugi olla parim valik.

Olukorda nägemata ei saa nõu anda kahjuks.