Lilled, põõsad, puud

Küsimus: Jugapuu lõikamine20.04.2011

Tere!
2 m jugapuu (põõsas) kasvab väga maja seina ääres ning segab uue välisvoodri panekut. Juurtega välja võtta ei saa. Oksa läbimõõt 5 cm, oksi 4. Saan alles jätta 1 m oksa pikkusest.
Kas lõigatud okstest on võimalik uusi puid kasvatada? Kui jah, siis mis kohast valida?
Kas allesjäänud põõsale tuleb veel uusi kasusid?
Tänan

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Jugapuu talub kenasti pügamist. Oksa pooleks ei lõikaks, sest jääb ebaloomulikult kole. Majapoolsed lõikaks üldse välja. Uued oksad kasvataks tüvest. Teisi kärbiks, kui vaja, võimalikult peenikese koha pealt külgoksa kõrvalt, tüügast jätmata. Las jääb esialgu ühepoolne, küll ta uued oksad teeb. Edaspidi lõikaks juba peenikest oksa, kui maja poole enam ei taha lasta.