TV, audio/video, fototehnika

Küsimus: Palun selgitage miks on teleril rohkem Hz parem?13.01.2015

Tere! Plaan osta telekas, kas kõik mis 200 Hz üles läheb, on lihtsalt reklaamitrikk? Kui ei ole, palun seletage lahti mille jaoks rohkem Hz hea on?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Kõikide perioodiliste protsesside sagedusühikuks on SI süsteemist tuttav herts (Hz). Üks Hz on niisugune sagedus, mille korral ühe sekundi jooksul toimub üks protsessi tsükkel. Sama ühik iseloomustab ka vahelduvvoolu võrku, Eestis ja mujal Euroopas on selle väärtuseks 50 Hz, Jaapanis ning mõningates Ameerika osariikides aga 60 Hz.
Refresh Rate elik maakeeli värskendussagedus näitabki mitu kaadrit suudab teler ajaühikus kuvada, ühikuks seesama herts. Kineskooptelerite tippaegadel pakkusid tuntumad tootjad nagu Philips, Panasonic ning Sony juba telereid, kus telerites olev tarkvara suutis kahe telejaamast väljuva kaadri vahele joonistada veel omast tarkusest ühe juurde. Sellised teleris kandsid uhkusega 100 Hz tunnusmärki. Ja heades levioludes selline tarkvaraline juurde joonistamine toimis ning hea telepilt muutus veelgi silmasõbralikumaks. Aga nõrgas levialas muutis tarkvara uduse telepildi kaks korda udusemaks. Aga see oli õndsal analoogajastul.
Kuni aastani 2008 vastasid värskendussageduste numbrid telerite reklaamides tegelikule – kui ikka oli kirjas 200 Hz, siis selline paneel asus ka teleri korpuses. Ja siis avastas suur turundus, et suuremate numbritega telerid müüvad paremini ning algas uus võidujooks niinimetatud suurema värskendussageduse pakkumisel.
Et seda reaalselt hinnata, peame tagasi tulema ikka selle sama telesignaali juurde, mis telejaamast väljub. Ja see signaal muutunud ei ole. Telejaamast väljuv signaal on jätkuvalt 25 kaadrit sekundis!!! 50 Hz telerid on kogu aeg kuvanud üht saabuvad kaadrit kaks korda, et teleri ekraanil nähtav oleks silmasõbralikum ja sujuvam ning seda just kiiret liikumist edastatava kaadrite esitamisel. Väga hea graafika protsessor, suur mälu ja ülihea tarkvara on koos küll suutelised kahe originaalkaadri vahele lisama kolm kaadrit, aga enamaks ei ole nad suutelised isegi aastal 2014.
Maksimaalne teleripaneeli värskendussagedus oli ja on jäänud 200 Hz, nagu näitab ka all olev tabel ja ülejäänud kõik ilusad numbrid ei ole enam füüsika, vaid puhas turunduse keemia. Kuna füüsilisi kaadreid ei ole võimalik rohkem juurde joonistada, siis mängivad teleritootjad musta kaadriga, lisades neid reaalsetele kaadritele sujuvalt vahele.

Reaalne värskendussagedus LG RCI Resolution Clarity Index Philips PMR Prefect Motion Rate Samsung CMR Clear Motion Rate Sony MotionFlow
50 Hz 50
100 Hz 200
200 Hz 800