TV, audio/video, fototehnika


Küsimus: Missugune teler valida - plasma, lcd, led?24.10.2011

Tere!
Plaanis on osta 40"~47" teler. Olen lugenud erinevaid arvamusi, kuid tänaseni ei ole päris selge, mida võiksin eelistada. Kolme erineva ekraanitüübi (plasma, lcd, led) puhul on hinnaerinevused kohati väga suured. Näiteks leidsin erinevate pakkujate hindasid võrreldes, et suure ekraanimõõduga plasmateleri (LG) hind on kohati 2x soodsam, kui sama ekraanimõõduga led (Samsung) teler. S.h on mõlemad telerid selle aasta mudelid ja kumbki ei sisalda 3D võimalust.
Kas selliste suurte hinnaerinevuste puhul on lisaks teleri füüsilisele väljanägemisele ja brändile ka mingi sisuline erinevus pildi kvaliteedi vms osas?
Mida on oluline nende kolme ekraanitüübi puhul ostmisel jälgida?

Vastus: Heigo-Aulemb Ensling, tehnikaekspert, Telia Eesti AS, https://pood.telia.ee

Tänapäevaste telerite hind ei sõltu üksnes ekraani tüübist, vaid telerite tootjate poolt pakutavatest lisavõimalustest, milledest üheks on näiteks küsimuses toodud 3D võimalus.
Oma ehituselt jagunevad telerid tõepoolest kolmeks: plasma, LCD ja LED teleriteks. Kui plasmateler tekitab valguse igas pikslis gaasilahenduse abil ise, siis LCD ja LED telerites on tegemist pidevalt töötava taustvalgustusega. Ja valguse jõudmist või mittejõudmist ekraanile reguleerivad vedelkristallid oma asendiga.
LED telerid erinevad LCD teleritest taustvalgustuse tüübi poolest. LCD telerites on kasutusel katoodtorud (meenutavad veidi päevavalguslampe), LED telerite taustavalguse eest hoolitsevad valgusdioodid. Viimaste voolutarve on umbes 40% väiksem kui katoodtorudel ja seetõttu on LED telerid väiksema energiatarbega kui LCD telerid. Siinkohal tuleb nentida, et kui plasmatelerite voolutarve on võrreldes aastaga 2008 langenud umbes kaks korda, siis nende energiatarve võrreldes LED teleritega on ikka kaks korda suurem.
Tänane teler ei ole enam suur pildikast seksioonkapis, vaid hoopis suuremate võimalustega nutikas meelelahutusseade.
SmartTV on märksõnaks ning see pakub interneti ühenduse abil suurel ekraanil sotsiaalmeediat nagu Facebook, Twitter ning ka Skype kõnesid. Loomulikult on võimalik nautida suurel ekraanil Youtube videoid ning Picasa pildialbumi fotosid, uurida oma asukoha ilmateadet ning mängida lihtsamaid "lükka-pööra-tõmba" mänge.
Hind sõltub ka sellest, kas internetiühendus on juhtmega või juhtmevaba. Loomulikult on juhtmevaba ühendusega telerid veidi kallimad kui juhtme abil võrgutatavad.
Kui juba teleril on internetiühendus, siis suudab selline teler ka kenasti maha mängida koduvõrgus olevat meediat, olgu selleks siis digifotod, muusika või videod.
Pikemalt olen kirjutanud SmartTV-st Digitargas - pakun lugemiseks sealt kahte artiklit: http://www.digitark.ee/?p=3230 ja http://www.digitark.ee/?p=3004.
Enne lõplikku otsust valida üks või teine teleri tüüp või mudel, annan veel ühe soovituse - külasta mõnda kauplust ja võrdle oma silma läbi, kuidas erinevad mudelid ka tava-telepildi edastamisega hakkama saavad, ideaalset kvaliteetset demovideot suudab maha mängida iga uus teler.