Liikluskoolitus

Küsimus: Kas võib B-kategooriaga lisada autole piduritega haagise tingimusel, et auto ja käru täismassid kokku ei ületa 3500 kg?21.02.2014

Sain 2008. aastal soomes BE kategooria eksamiküsimused. Sealt ilmnes, et võin B-kategooriaga lisada autole ka piduritega haagise tingimusel, et auto ja käru täismassid kokku ei ületa 3500 kg ja samas ka auto tehnilises passis suurimat lubatut käru täismassi. Samal ajal uurisin, et eestis asjalood samamoodi. See siis juba aastaid tagasi. Aga senimaani ei tea siin eestis pooled inimesed kuidas asjalood tegelikult on, nende hulgas isegi autokoole. Olen sel teemal juba paljudega tuliselt vaielnud. Ootan vastust.

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Kuigi eelnevas tekstis puudus otsene küsimus on Teie mõttekäik õige. Sellele leiab kinnituse liiklusseaduse § 93- s mootorsõidukite kategooriad, kus punkt 2 alapunkt 3 sätestab:

(2) Mootorsõidukite, autorongide ja masinrongide põhikategooriad on järgmised:
3) B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel peale juhikoha ei ole rohkem kui kaheksa istekohta; sama auto koos kerghaagisega; sama auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;

Siinjuures tuleb meeles pidada, et kerghaagise või haagise tegelik mass ei tohi ületada valmistaja poolt antud sõidukiga vedada lubatud piduriteta või piduritega haagise massi.