Liikluskoolitus

Küsimus: Kuidas võin ise sõidukoolitust teha?13.05.2011

Kuidas ma saaksin ise oma last, lisaks koolitusfirmale, autoga sõitma õpetada? Kas mul on vajalik mingi luba või istun lihtsalt kõrval ja kõik on korras? Sõidukoolituse juurdeostmine on arvatavasti üsna kulukas.

Vastus: Henn Rebane, autoinsener, teooria- ja sõiduõpetaja, OÜ Autosõit Tallinna autokooli direktor, Autosõit OÜ, www.autosoit.ee

Liiklusseaduse § 111 sätestab:
Mootorsõidukijuhi koolitust teostavad eraõiguslikud juriidilised isikud, füüsilisest isikust ettevõtjad ning riigi- ja munitsipaalharidusasutused, kellel on mootorsõidukijuhi koolitamise luba.

Teoreetiliselt on võimalik koolitaja juhendamisel valmistada B-kategooria mootorsõiduki juhti ette ka üksikkorras, kuid see on keeruline ja praktikas sellise võimaluse kasutamise kohta mul andmed puuduvad. Kindlasti ei suuda lapsevanem õpetada sellisel tasemel ise teooriat nagu tehakse seda autokoolis ja üldreeglina ületab sõiduõpetaja kompetents tunduvalt tavaliikleja oskusi.

Suur töö on lapsevanemal nagunii vaja teha tulevase juhi sõidupraktika juhendamisel aga sellega soovitan alustada siis, kui juhiload on käes. Võimalik on alustada ka varem, kui laps õpib autokoolis ja lapsevanem taotleb liiklusregistrist juhendaja tunnistuse. Selline sõiduõpe on seotud suure riskiga kasvõi seetõttu, et autos puuduvad teised pedaalid nagu õppeautos. Kui autol on kaskokindlustus, siis tuleb kindlustusandjale tasuda juurde õppesõiduki lisamakse. Unustada ei tasu ka seda, et kaskokindlustuse omavastutuse maksumuse eest (õnnetuse korral) on võimalik läbida üle poole kohustuslikust sõidukursusest autokoolis.

Sõidukoolituse juurdeostmine võib tunduda kulukana, kuid näiliselt odavalt saadud koolitus ei pruugi aidata tulevikus raha kokku hoida või mis veelgi tähtsam - ohutult liigelda.