Maksud ja raamatupidamine

Küsimus: Kas riigifirma palgaline töötaja võib olla ettevõtja?21.11.2012

Kas palgaline (riigifirmas) töötaja võib hakata FIE-ks, et moodustada väike põllumajandusettevõte? Kes sel juhul maksab sotsiaalmaksu? Kas pensionär võib ka olla FIE?Põllumajandusettevõte peab olema juriidiline isik, muidu ei maksta toetusi.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Füüsilisest isikust ettevõtjaks võib hakata igaüks, ka töötaja ja pensionär. FIE maksab sotsiaalmaksu avansiliste maksetena neli korda aastas. Lõplik arvestus tehakse tuludeklaratsioonis näidatud ettevõtlustulu alusel. Kui tegu on töötajaga, siis vähendatakse avansilisi makseid tööandja poolt makstud sotsiaalmaksu võrra. Pensionär avansilisi makseid ei tee. Ükski ettevõte ei ole isik, vaid majandusüksus, mille kaudu ettevõtja (füüsiline või juriidiline isik) tegutseb. Ma ei tea, et mingeid toetusi antakse üksnes juriidilistele isikutele.
vt ka http://www.vastused.ee/loe/oigus/maksud-ja-raamatupidamine/3920/alustada-ettevotlusega-kas-kasulikum.html