Tööõigus

Küsimus: Tööandja kohused peale töötaja lahkumist30.03.2011

1. Kas ja kui kaua võib tööandja hoida avatuna endise töötaja nimelist e-maili?

2. Kui töötaja on vallandatud usalduse kaotuse tõttu, kas tööandjal on kohustus teavitada pärast tema lahkumist ettevõetud tegevuste kohta - andmete kogumine, arvutifailide uurimine, mingi süüdistuse esitamine? Kui inimene on firmast lahkunud, siis ta ei tea, mida tema vastu tagaselja ette võetakse (kui tööandjal on selleks soov ja huvi) ning puudub võimalus ennast vajadusel kaitsta.

3. Mida teha kui on kahtlus või ka faktid näitavad, et tööandja kasutab lahkunud töötaja kohta teadaolevaid andmeid tema järel nuhkimiseks ehk juriidiliselt väljendudes ebaseaduslikuks jälitustegevuseks?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
1. Töötaja nimeline e-mail kuulub tööandjale, kuid identiteedivargus on keelatud. E-maili avatuna hoidmine teatud aja jooksul võib olla põhjendatud näiteks vajadusega vastu võtta endise töötaja tööaadressile saabunud klienditellimused. Kriminaalseks läheb asi siis, kui tööandja vastab endise töötaja e-maili alt ENDISE TÖÖTAJA NIMEL.

2. Töölepinguseadus ei pane tööandjale kohustust usalduse kaotamise tõttu lahkunud endist töötajat teavitada sellest, kuidas tööandja võimalikke kahjusid kokku loeb. Kui tööandja otsustab endise töötaja vastu süüdistuse esitada, siis teavitatakse teda sellest kas töövaidluskomisjoni- või kohtukutsega. See antakse piisavalt pikalt ette, et endine töötaja jõuaks ennast kaitseks ette valmistada.

3. Ebaseadusliku jälitustegevuse kahtluse korral on võimalik esitada politseile avaldus.

Lugupidamisega:

info@metiabi.eu
www.metiabi.eu