Tööõigus

Küsimus: Kas lõpparvega koos saan nõuda ka tulemustasu või arvestatakse ja tasutakse see hiljem?05.10.2012

Tere

Olen lugenud, et lõpparvega kuuluvad tasustamisele ka sõlmitud tehingud, mis "lähevad töösse" alles peale töötaja lahkumist. Siinkohal ka minu küsimus, kas siin on erinevat tõlgendamist. On olnud juttu tulemustasust majandustulemuste põhjal ja tehingute põhjal.

Minu töölepingus on lause, et tulemustasu makstakse minu tehtud lepingutest reaalselt laekunud tulust.

Kui rõhutada sõna reaalselt laekunud, siis kas mul on võimalik lõpparvega siiski kätte saada tulemustasu juba sõlmitud lepingutelt mille reaalne laekumine toimub alles mitme järgneva kuu jooksul?

Tänades
Müügimees

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Jah, siinkohal on tegu kahe erineva tasu mõistega.
Tööandja majandustulemusest maksmisele kuuluv osa tuleb töötajale maksta pärast osa kindlaks määramist, kuid hiljemalt kuue kuu möödumisel tööandja majandusaasta aruande kinnitamisest (TLS § 33 lg 3).
Tehingult makstavat tasu arvestatakse igakuiselt. Arvestuse peab tööandja esitama töötajale hiljemalt kuu lõpus. Arvutuses tuleb näidata tasu suurus ja selle määramiseks olulised asjaolud ehk põhjendus (VÕS § 682).
Tööandja kohustus on selgelt, arusaadavalt ja üheselt mõistetavalt sõnastada töölepingu sisu.
Töötajal on õigus selle tõlgenduse kohta ka alati selgitust küsida.

Selgust ja läbipaistvust töölepingu sisu tõlgendamisel!

Merike Michelson

www.metiabi.eu
merike@metiabi.eu