Paari- ja peresuhted

Küsimus: Mida teha, tüdrukul kadusid tunded mu vastu?28.05.2014

Olime peaaegu 2 kuud koos, ta ütles nädal enne kui lahku läksime, et armastab mind, aga siis järsku tahtis lahku minna. Hetkel loodab ka tema, et kõik taastuks ja saaks koos olla õnnelikult, aga ma ei suuda igavesti oodata, raske on olla talle kui sõber, tahaks teda suudelda ja kõike muud. Temata väga raske elada, kõik on nii halvasti läinud, ma ei suuda teha midagi, mõtted ka ainult temalt koguaeg ja teised ei huvita üldse. Vahepeal ta ei vastanud mu tunnetele ja tahaks, et ta näitaks oma hoolivust välja. Aga hetkel on kõik peaaegu läbi. Ma ei tea enam mida teha, mida ma tegema peaks?

Vastus: Kärt Kase, psühholoog-pereterapeut, FIE Kärt Kirso Suhtenõustamine, www.suhteabi.ee

Tere!
Te küll kirjutate, et olite pea kaks kuud koos, aga kirjast ei tule välja kui kaua te lahus olete. Mida kauem ollakse inimesega koos, seda kauem võtab ka aega, et harjuda ilma temata elama. Nii et kui kirjeldate, et teil on tema vastu tugevad tunded, siis loomulikult suhte lõppemine ei tähenda, et ka tunded lõppevad. On normaalne, et te tunnete kaotusvalu, kurbust, et kõik on mõttetu, et need asjad mis enne rõõmustasid enam seda ei tee jne. Minu pädevuses ei ole vastata, mida te peate tegema, sest ma ei tunne teid ega teie suhte detaile, aga üldises mõttes kui suhe lõpeb, siis tulebki anda aega endale seda taga leinata ja julgeda olla kurb. Siis elate need tunded läbi ja saate mingil hetkel jätta kurbuse selja taha. Hea on kui tegelete nende asjadega, mis on teil enne meeldinud ning alguses vajadusel kasvõi natuke sunnite end. Teil on vaja aega, et sündmuste käiguga harjuda ja leppida. Üks asi, mis kindlasti aitab filosoofilises plaanis, on see, et püüdke olla rahul ja rõõmus üksi st elada ise sellist elu nagu tahate, mitte et olete ooterezhiimil. Kui siis leiate kellegi, kellega seda jagada, on tore ja kui te ta kaotate, ei kaota te kõike. Kui panete vastutuse oma õnne ja rahulolu eest teisele, siis see on suur koorem ja raske kanda. Paljuski vastab see ütlus tõele, et ise oma õnne sepp. Toetuge oma lähedastele, laske neil aidata ja lohutada, siis on ka kergem. Edu teile ja õnne!