Paari- ja peresuhted

Küsimus: Enurees11.10.2011

Tere Siiri!

Meie peres kasvab 2 poega. 12-aastasel on märg voodi pea igal hommikul, 10-aastasel umbes paaril korral nädalas. Oleme käinud Mustamäel uuringutel - füüsilisi terviseprobleeme ei ole. Miniriinist märgatavat abi ei olnud, noorem poeg ei julgenud seda isegi võtta.
Mina, emana, olen kuni 20-ndate aastate alguseni sama asjaga hädas ja ka minu vend. Minu vanematel oli vist ka sama mure.
Öine äratamine varasematel aastatel ei sobinud meile, tekitas lisapingeid, lapsed magasid nii raskelt.
Olen mõelnud, kas see võib olla mingi psühholoogiline/käitumuslik vale muster, mis meie peres on?
Kas olete selle probleemiga kokku puutunud või teate mõnd spetsialisti, kel rohkem kogemusi selle teemaga?

Suured tänu juba ette!

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Tegin Teile vastamise eesmärgil küsitluse pereterapeutide hulgas, kes enureesiga oma töös kokku puutunud.

Probleemil võivad olla nii kehalised kui pere suhtemustreid puudutavad põhjused. Ühe spetsialisti hinnangul võib uuringutulemustest hoolimata tegemist olla perekondliku põielihaste nõrkusega, mis kasvades iseeneslikult paraneb.

Teisalt on pereterapeudid töös enureesiga peredega märganud teatud tüüpi suhtemustreid - üks vanematest autoritaarne, ülemääraselt kontrolliv, teine vanematest lastega (ühe lapsega) üleseotud. Suhted vanemate vahel konfliktsed, siiski negatiivseid tundeid ei pruugita avalikult väljendada, pigem avalduvad psüühilised pinged kehalistes sümptomites.

Kui tunnete oma peres toimuvat selles kirjelduses ära, siis soovitaksin siiski pereterapeudi poole pöörduda.
Täpsemate kontaktide saamiseks kirjutage palun mulle meilile siiri.toniste@mail.ee

parimatega,
Siiri Tõniste