Paari- ja peresuhted

Küsimus: Lahkuminek ja antidepressandid26.02.2011

Tere,
Olen lahutatud ainult paar päeva, aga koos ei ela juba maikuust alates. Söön antidepressante ja Xanax'it iga päev. Kas oleks võimalik kuidagi nendest vabaneda, mingi raviga? Tunnen, et ei suuda sellest kunagi üle saada. Olen 50-aastane ja kaalust olen alla võtnud 12 kilo, kaalun praegu umbes 47-49 kilo. Jään Teie vastust ootama.
Lugupidamisega

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,
Nagu kumab teie kirjast, kogete lahutusega seoses väga raskeid tundeid. Ravimid aitavad nende tunnetega mingil määral toime tulla, tuimestavad valu, hoiavad inimeset igapäevaelus toimivana.
Kirjast ei selgu, kas olete ravimitest abi saanud ja seetõttu soovite nendest vabaneda või soovite vabaneda seetõttu, et pole abi saanud.
Kuna küsite mõne muu ravi järgi, siis eeldan, et tunnete endiselt lootusetust ja pole uut moodi eluga kohanenud. Kui mõtlete ravi muutuse all mõnda muud tabletiravi, siis peaksite konsulteerima psühhiaatriga. Kui senised ravimid pole toiminud, tuleb leida teised.
Kui aga olete valmis endaga rohkem tegelema, soovitan psühhoteraapiat. Depressiivsetest mõtetest-tunnetest pole üksi olles võimalik vabaneda. Selleks on vaja teise inimese peegeldust, toetust, kohalolemist. Leidke endale sobiv psühholoog (internetist leiab piisavalt infot nende teenuste kohta) ja alustage temaga koos eneseväärtusetunde ülesehitamist.

Jõudu ja lootust soovides,
Siiri Tõniste