Paari- ja peresuhted

Küsimus: Mehel on probleemid alkoholiga26.02.2011

Tere,
Minul on selline mure, et mees on hakanud jooma, ja tõsiselt jooma. Kui reede kätte jõuab, avatakse pudel ja nii 3 päeva järjest. Ja siis on meil tüli majas ja minul närvid läbi. Kusjuures ta ise teab, et see on meie suur probleem, aga ta ei suuda alkoholist eemal olla. See on kestnud nüüd juba paar aastat.
Kas on mingi võimalus teda kuidagi sellest eemal hoida või midagi ette võtta? Ta tegelikult tahab ise ka sellest mingil määral loobuda, aga pole iseloomu. Palun andke mulle mingeid lahendusi, sest lahku ei taha me ka minna, aga see kõik on juba nii kaugele läinud.
Ette tänades

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,
Mina pereterapeudina näen alkoholi liigtarvitamist suhte reguleerimise vahendina. Eeldan, et teie mees kogeb raskeid ja valulisi tundeid, mida pole teiega olnud võimalik jagada ja alkohol aitab neid tuimestada ning seetõttu suhtes edasi püsida.
Ütlete, et joomine algas 2 aastat tagasi. Võite tagasi mõelda ja aimata, millega mehe pinged seotud võivad olla.
Alkoholist loobumine pole kerge tee, sest pikaajaliselt kujuneb lisaks tuimestavale toimele ka harjumus alkoholi tarbida ning sellest loobudes, peaks leidma muu tegevuse alkoholi asemele.
Samas usun, et iga inimene suudab alkoholist loobuda, kui ta seda väga tahab.
Siiski pean kõige olulisemaks probleemi säilitajaks teie suhtes toimuvat. Äkki õnnestub kodus omavahel vestelda, vältides süüdistusi (nii alkoholi teemal kui üldse) ja rääkides mina-vormis. Ehk vajab teie mees kinnitust, et on teile endiselt tähtis ja oluline ning vajab senisest enam tunnustust ja toetamist.
Kui kodune vestlus liiga raskeks osutub, soovitan pöörduda pereterapeudi poole, kes aitab vestlust vahendada.

Heade soovidega,
Siiri Tõniste