Paari- ja peresuhted

Küsimus: Kuidas õppida eluga toimetulekut?08.05.2012

Minu 26-aastane poeg, psühhiaatrias ravil olnud ja juba pool aastat haiguslehel (tööleping lõpetati), ei tule hästi toime tavaeluga. Kas ja kuidas on võimalik teda aidata?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Kindlasti vajab täpsustamist, mida tähendab - ei tule toime tavaeluga. Samuti on erinevate psühhiaatriliste seisundite mõju igapäevaeluga toimetulekule erinev. Üldiselt on paranemise aluseks stabiilne ravimite tarvitamine ning hea koostöö raviarstiga. Toimetuleku taastumine peale haigestumist võib mõningatel juhtudel aega võtta kuni aasta, nii et kiireid muutusi ei tasu loota.
Pereliikmete toetus on kindlasti vajalik, aga seda parajal määral - nõnda, et ei süvendataks abistatavas tunnet, et ta ise millegagi hakkama ei saa. Positiivne kinnitamine ja julgustamine on kindlasti asjakohane.

Parimatega,
Siiri Tõniste