Paari- ja peresuhted

Küsimus: Mis on psühhoos?19.03.2011

Minu ja eksi suhe kestis 4 aastat. Meil on 2-aastane tütar. Täna ei taha ma eksi näha ega tunda ja last ei julge temaga kokku lasta.
Kui koos elasime, valetas ta mulle kõige kohta, varastas minu kontolt korduvalt suurtes summades raha. Hoidis mind tuttavatest ja sugulastest eemale, pettis neiltki raha välja. Tassis kodust kõik väärtusliku minema. Lõpuks hakkas naljatama, et selline ilus tüdtuk nagu meie laps on, maksab mustal turul palju. Siis tulin tulema.
Täna väidab ta, et tal oli psühhoos ja ta sai arstilt paar tabletti ning nüüd on kõik korras.
Soovin teada, kas inimene võib psühhoosis nii käituda ja kas see on ravitav paari tabletiga.

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,
Psühhoos on tõsine psüühilise häirituse seisund, mille puhul tajub inimene ümbritsevat moonutatult. Käitumuslikult tähendab see endassesulgumist, kummalist ja sihipäratut käitumist, omaette rääkimist, une häirumist. Psühhoosis inimest juhivad luulumõtted ja meelepettelised elamused, tema emotsionaalsus ja aktiivsus on sageli vähenenud.
Kirja teel kellegi psüühilisele seisundile hinnangut anda ei ole võimalik, kuid kirjelduse järgi tundub teie eksi käitumine küll aktiivne ja eesmärgipärane.
Psühhootiline inimene vajab kindlasti psühhiaatri abi ja reeglina haiglaravi. Kindlasti ei piisa paarist tabletist, vaid psühhoosijärgne toetusravi kestab vähemalt paar aastat.
Soovitan teil oma sisetunnet usaldada ja kui te kahtlete, kas olete eksi käitumist õigesti mõistnud, konsulteerige inimestega, kes temaga igapäevaelus veel kokku puutuvad.

Heade soovidega,
Siiri Tõniste