Paari- ja peresuhted

Küsimus: Armukadeduse tekkimine teatud vanuses21.03.2011

Tere,
Kas haiglaslikust armukadedusest on võimalik vabaneda?
Kas on võimalik, et see tekib kunagi 40-aastaselt või kui on inimesel selleks kalduvusi, avaldub see ikka varem?
Kas on võimalik, et minu elukaaslane ei ole enne kunagi armukade olnud, aga nüüd on? Ta elas oma eelmise elukaaslasega 10 aastat ja väidab, et ei olnud armukade ja ei käitunud nagu haiglaslikult armukade inimene.
Nüüd, kui on elanud minuga 2 aastat, käitub ta nagu väga haiglaslikult armukade inimene.

"Haiglaslikult armukadeda inimese käitumisele on iseloomulik partneri vihane süüdistamine ja kahtlustamine võimalikus truudusetuses, kõikvõimalike nn. "süütõendite" kogumine ja püüd sunniviisiliselt panna teda rääkima "tõtt". Haiglaslikult armukadeda peas pöörlevad kogu aeg ettekujutused solvangutest ja petmistest, ta kahtlustab pidevalt partnerit, süüdistab ja tahab teada üksikasju "juhtunust" - ükskõik, kas midagi on juhtunud või ei."
Kas on võimalik, et inimene on muutunud?
Kas on võimalik, et inimene muutub?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,
Kas on võimalik, et inimene muutub?
Kaasaegsed isiksuseuuringud leiavad, et isiksuse põhijooned on kaasasündinud ja elu jooksul ei muutu. Näiteks ei muutu see, kas inimesel on kalduvus kogeda pigem positiivseid või negatiivseid emotsioone või näiteks see, kuivõrd on inimene avatud uuele kogemusele ning valmis teisi usaldama.
Samas see, kuidas inimene käitub stressiolukorras (milles kahtlemata avaldub ka armukadedus), sõltub nii tema isikuseomadustest kui tema varasemast õpitud kogemusest.

Seega võiks öelda, et teie elukaaslase käitumist armukadeduse väljendamisel mõjutab üheltpoolt see, millist tüüpi isiksus ta on (ilmselt pigem murelik ja ebakindel) ja teisalt see, et ta on õppinud (ehk juba lapsepõlves), et ebakindlust tuleb varjata ja selleks on parim viis olla agressiivne, kontrolliv ja süüdistav.

Mis puutub suhetesse, siis kalduvad inimesed kordama täiskasvanueas lapsepõlvest tuntud suhtemustreid. Samas on iga suhe ikkagi kahe inimese koostöö ja seega on võimalik, et inimene võib ühes suhtes tunda ennast kindlamini kui teises ja väljendada seega erineval määral ka armukadedust.

Kui soovite muutust oma suhtes, siis kõigepealt soovitan mõtiskleda selle üle, mis teie suhtes muudab elukaaslase nii ebakindlaks? Mis toidab tema hirmu teid kaotada? Ehk pole te omavahel rääkinud oma ootustest suhtele ja teineteise käitumisele?
Armukadeduse puhul aitab eelkõige avatud suhe, kus üksteisega jagatakse oma päevasündmusi, kohtumisi ja tundeid.

Kannatlikkust ja mõistmist teile soovides,
Siiri Tõniste