Paari- ja peresuhted

Küsimus: Millest alustada, et saaks skisofreeniahaige ema vastavasse asutusse, sest üksi ta enam ei tohiks olla?29.10.2012

Tere, minu ema on olnud aastaid juba haige, senini küll endaga hakkama saanud. On elanud põhiliselt üksinda üürikorterites, sest ei ole olnud võimalik temaga kellelgi koos elada. Praeguseks on muutunud olukord selliseks, et ta tekitab liiga palju tüli teistele majaelanikele oma luulude ja käitumisega, seega ei saa ma teda enam jätta üürikorterisse, samuti ei saa ma teda võtta enda juurde, sest mul on ainult üks tuba ja väike laps. Samuti ei tohi teda usaldada lapse juurde. Üldse võib tema käitumine olla ettearvamatu.
Kust ma peaksin alustama, et saaks teda paigutada kuskile vastavasse hooldusesse. Ta ise ei tule kuskile kohale, ühegi ametniku juurde vabatahtlikult ega ole ka nõus üldse sellistel teemadel suhtlema. Mul on väga raske, sest käin tööl ja peale tööd ka koolis ning ma ei oska olukorda lahendada. Millised võimalused oleksid sellises olukorras? Ette tänades

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Kuna väidate, et Teie ema on skisofreeniahaige, siis eeldan, et tal on olnud kokkupuudet psühhiaatriga (kes on pannud diagnoosi).
Seega soovitan alustada konsulteerimisest ema raviarstiga. Võimalik, et on vajalik tema paigutamine statsionaarsele ravile (psühhiaatriahaiglasse).
Kui ravi tulemustest hoolimata selgub, et ema iseseisvalt enam toime ei tule, siis saate algatada eestkoste määramise, mille järgselt saab võimaluse olemasolul teda paigutada hooldusasutusse. See kõik on pikk ja keeruline protsess, mille kohta on kõige õigem infot küsida kohalikust sotsiaalosakonnast.

parimatega,
Siiri Tõniste