Paari- ja peresuhted

Küsimus: Manipuleerimine06.04.2011

Tere,
Minu elukaaslane väidab, et temal tekib minuga elades kindlustunne siis, kui temal on võrdsed õigused minuga, eluasemele.
Mul on pangalaenuga ostetud korter ja minu elukaaslane väidab, et kui mingi osa kuuluks talle, siis oleks tal kindlustunne, et kui meie suhe läheb lörri, siis tema ei pea minema tänavale. Ta tahab, et mina kingiksin talle osa korterist ja siis on temal kindlustunne ja minul vabadus teha sporti ja kohtuda sõbrannadega. Muidu ei meeldi talle minu sportimine ega sõbrannadega suhtlemine. Teen sporti 2-3 korda nädalas. Kutsun teada alati kaasa, aga temale sport ei meeldi ja ta ei mõista milleks sportida. Sama on sõbrannadega kohtumisega. Ma ei suhtle sõbrannadega tihedamalt kui 1x kuus. Nüüd jääb mulle mulje, et minuga tahetakse manipuleerida ja ma pean ostma (temale kinkides) endale õiguse elada nii, nagu mina normaalseks pean.
Kas minu tunne, et minuga manipuleeritakse, on vale?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,
Teie elukaaslase käitumine võib tunduda manipuleerimisena, kauplemisena, kuid nagu isegi kirjutate, on selle taga tema ebakindlus. Raha ja varanduse jagamise teemad kerkivad suhtes ülesse tavaliselt just siis, kui ei olda enam kindlad oma partneri tunnetes ja siis püütakse oma positsioone muul viisil kindlustada.
Teie arutlusest jääb mulje, et Teiegi pole kindel, kas soovite oma elu ja kõike selle juurde kuuluvat elukaaslasega jagada.

See, et te mõlemad hetkel ennast suhtes vabalt ja emotsionaalselt turvaliselt ei tunne, võib tuleneda nii sellest, milline on teie praeguse suhte seis või ka varasematest suhtekogemustest, milles olete ehk kogenud, et inimesi ei saa lõpuni usaldada.

Selle asemel, et keskenduda varanduse jagamise ja sportimise teemadele ning kokkulepete saavutamisele nendes küsimustes, soovitan omavahel tõsiselt ja avameelselt rääkida tunnetest teineteise vastu, hirmudest ja vajadustest seoses teineteisega.

Kui tunnetest omavahel ei räägita, siis isegi juhul kui jõuate kompromissile vara jagamise ja vaba aja küsimustes, jääb ebakindlus ja usaldamatus nagu tuli tuha all hõõguma ja lahvatab mõne muu tüliteema näol ühel hetkel jälle põlema.

Üksteise mõistmist teile soovides,
Siiri Tõniste