Paari- ja peresuhted

Küsimus: Mis võib olla põhjuseks, et naisel ei ole enam seksi vastu huvi, kas laste sünnitamine või meie vanusevahe?17.01.2013

Olen 48-aastane mees, abielus 10 aastat noorema naisega. Peale teise lapse sündi on tal isu seksi vastu peaaegu täielikult kadunud. Näiteks kui alustan eelmänguga, siis ta ütleb, et on kõdi või ohh ma olen väsinud kuna tuleb voodisse väga hilja, nii kella 1.00-2.00 vahel istudes arvutis, jääb mulje, et nimelt istub arvutis nii hilja. Kusjuures enne laste sündi polnud sellist asja juhtunud, vaid pigem vastupidi, initsiaatoriks oli rohkem abikaasa. Kas võib olla see sellest, et ta tahtis vaid teeselda nii kaua kui jääb rasedaks või hakkab nüüd siiski mängima see, mida ma tegelikult algusest kartsin, ehk meie vanuse vahe? Kuna ise käin veel soomes tööl ja eestis viibin nii iga kuue nädala tagant nädalaks, siis on olnud juhtumeid selliseid, et kodust lahkudes pole kordagi vahekorras olnud kuigi oleme tõenäolisilt mõlemad 6 nädalat ilma seksita ja järgmised 6 nädalat taas. Ei usu, et abikaasal kedagi on, kuid pead anda ei saa. Endal igal juhul hetkel kedagi ei ole, kuid olen otsustanud otsida endale armukese. Kas see oleks õige samm teie meelest või siiski lahutada. Või mida soovitate? Olen talt küsinud mitu korda, kas sul on keegi või ma ei rahulda sind enam. Ta on vastanud, et ei ole kedagi ja kõik on korras, ja et on hea olla kuid konkreetselt ei vasta miks nii vähe tahab. Kas ta ise teabki. Me oleme vahekorras no nii aastas ehk 10 korda.

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Kui Teie jaoks paarisuhte ainukeseks väärtuseks on piisava sagedusega seksuaalsuhe, siis ei jää vist antud olukorras tõesti muud üle kui lahutada :(
Kui nüüd tõsiselt rääkida, siis enamikul inimestest on seksuaalsus püsisuhtes seotud emotsionaalse turvalisuse ja lähedusega. Kui see puudub, on väga keeruline end intiimsuse lainele häälestada. Peale lapse sündi muutub mehe ja naise paarisuhe olulisel määral ning romantilist kahekesiolemist tuleb eraldi planeerida ja üksteist lapsega toimetamisel toetada. Sageli jäävad naised (või jätavad ennast) aga emarollis väga üksi, ülekoormatus ja kodune rutiin ei võimalda enam nii kergesti seksile ümber lülituda. Nii ongi lihtsam seksist loobuda. Lisaks teeb läheduse hoidmise raskeks ka Teie elustiil - Soomes tööl käimine.

Lahenduseks on ikka omavaheline rääkimine. Ja alustama ei peaks mitte sellest "miks sa nii vähe tahad?" vaid pigem "kas sa oled meie eluga/suhtega rahul?" või "mida sa muuta sooviksid?".

Kui omavahelised kõnelused ei õnnestu, aga teil on siiski soov oma praeguse suhtega edasi minna, soovitan pereterapeudi poole pöörduda.

parimatega,
Siiri Tõniste