Paari- ja peresuhted

Küsimus: Kuidas aidata oma teismelist tütart, kes on muutunud passiivseks ja kaotanud igasuguse huvi kooli vastu?07.02.2013

Tere! Olen 16-aastase tütre ema, kasvatan teda üksi. Mure on selles, et tütar ei taha enam koolis käia. Ta ise ütleb, et kool on kohutavalt igav ja neid asju, mida ta seal õpib, pole elus tegelikult vaja. Tal on kindel teadmine, kelleks ta tulevikus saada tahab, ja ta mõistab väga hästi, et edasiõppimiseks tuleb kõigepealt gümnaasium lõpetada, kuid ta lihtsalt ei suuda ennast õppima motiveerida (põhiline lause on: ma praegu ei viitsi!). Ta ütleb veel seda, et ta märkab koolis kogu aeg, kui valesti õpetajad õpilastega käituvad ning see tekitab temas masendust... Ja ta tunneb, et paljud õpetajad tegelikult ei armasta oma tööd... Ma arvan, et tal võib paljuski õigus olla, kuid selline suhtumine ei muuda ilmselt koolis käimist rõõmsamaks kogemuseks... Kuidas oma last aidata? Kuidas tekitada temas uuesti huvi õppimise ja tegutsemise vastu? Eile ütles ta mulle nii: ma ei saa ise ka aru, kuhu on kadunud vana rõõmus mina...

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Ega selles olukorras palju muud teha polegi, kui tütre jaoks olemas olla ja ise mitte ärevaks muutuda. Selles vanuses (16) hakkavad noored sageli maailma enda jaoks enam mõtestama ja paljudesse asjadesse kriitiliselt suhtuma. See on vajalik nende enda mina-tunde arenemiseks - eristada selgelt need asjad, mis meeldivad ja mis mitte. Hilisemas elus kogemuste kasvades saame aru, et maailm pole must-valge ja korrigeerime oma seisukohti. Aga seda mitte veel 16-aastaselt.
Seega on parim, mida teha saate - säilitada ise rahulikku meelt ja usku oma tütresse ning ehk aitab kui jagate temaga oma teismeliseea raskusi ja sisemisi heitlusi. Teismeeas vajavad noored oma vanematelt kõige enam kinnitust, et neist kasvavad lõpuks toredad ja normaalsed täiskasvanud inimesed.

parimatega,
Siiri Tõniste