Paari- ja peresuhted

Küsimus: Paanikahoog01.02.2011

Tere.
Mul on tekkinud viimase nädala jooksul 3-4 korda tõsiseid hirmu- ja paanikahooge. Algab mitte millestki, nt mingi rahulolematu kliendi lause tööl või ei leia poes piisavalt kiiresti mingit asja... ja siis tuleb kuumahoog ja paanika, nagu hakkaks vati sisse vajuma ja tahaks karjuda. Millest paanikahood võivad tingitud olla? Mida saan nende vältimiseks teha?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,
Paanikahood tabavad suurema tõenäosusega inimesi, kel on kalduvus muretseda, kes on tundlikud oma kehaliste reaktsioonide suhtes ning kes omavad keskmisest suuremat kontrollivajadust oma elu üle. Paanikahoog võib vallanduda stressirohkel perioodil, kus tuntakse, et kõike ei jõua teha nii palju ja nii hästi kui vaja oleks.

Paanikahoo sisu on hirm kaotada kontroll enda üle ning tegelikkuses mitteohtlikke kehatundeid - südamekloppimine, higistamine, pearinglus tõlgendatakse ohtlikena. Halvimatel juhtudel võib tunda surmahirmu.
Tähtis on teada, et paanikahoog ei ole inimesele ohtlik ja teatud tehnikate ning mõtete kontrollimisega on võimalik hirmust paanikahoo ees vabaneda.

Kuna teil on seni olnud vaid mõned hood, siis soovitaksin otsida internetist või raamatupoest kirjandust paanikahäire kohta ja proovida soovitatud tehnikaid rakendada. Teiseks võimaluseks oleks pöörduda psühhoterapeudi poole, kelle abil hirmutavad mõtted kontrolli alla saada. Ehk on abiks www.sensus.ee

Kui paanikahood korduvad ja igapäevaelu seetõttu kannatab, võib abi saada psühhiaatri käest, kes vajaliku ravi määrab. Ka sellisel juhul soovitan ikkagi psühhoteraapiat ravimite kõrvale, et tegeleda häire põhjusega mitte ainult tagajärgedega.

heade soovidega,
Siiri Tõniste