Paari- ja peresuhted

Küsimus: Ootan rohkem hoolimist oma mehelt03.05.2011

Tere,
Minu mure on ebatavaline - vähemalt mulle endale tundub nii... Pealtnäha paistab kõik hästi, aga sisemiselt "põlen" juba väga palju aastaid.
Olen abielus 20 aastat (5-palli süsteemis hindan abielu 4+), kuid mida vanemaks ma saan, seda rohkem tahan saada hellitusi, kiitmisi ja nunnutamist oma mehelt. Varem olid lapsed väikesed, tööd palju, kiire jne, nüüd 40-aastasena tunnen, et on aega koos olla. Mees seda aga ei tunne ning tormab ikka edasi ja tegeleb oma hobidega, mind nagu polekski. Tunnen, et ei jaksa enam...
Olen kõigele sellele tähelepanu pööranud, aga tulemus on null. See on väsitav ja kurnav. Ma ei taha ja ei jaksa enam...
Mida teha, kas teha ja kuidas olla leplikum, ei tea?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,
Teie mure ei ole ebatavaline. See, et vajate paarisuhtes hellitusi, tunnustust ja lähedust, on normaalne inimlik vajadus.

Ilmselt olete pika kooselu jooksul teineteisest kaugenenud - Teie olete olnud lastele keskendunud, mees pühendunud hobidele. Nii see suhtes sageli juhtub, kui teadlikult teineteisele aega ei võeta ja oma vajadusi üksteisega ei jagata.

Laste suureks saamine ja kodust lahkumine on paarisuhtele keeruline aeg, sest nagu Teiegi tunnete - nüüd oleks aega teineteisele, aga üksteisemõistmine ei pruugi kergesti tulla.
Üksteisest mööda elamisega kindlasti leppima ei peaks.

Püüdke oma tunnetest siiski mehele teada anda. See võib talle esialgu võõristust tekitav ja ootamatu olla, eriti kui te pole pikka aega omavahel suhtest rääkinud. Liiga uut infot ei kipu inimesed enamasti vastu võtma ja seda tuleb korrata. Ärge loobuge, vaid püüdke mehega kontakti saada. Vältige süüdistavat tooni ja väljendage pigem mina-vormis, kuidas ennast viimasel ajal tunnete ja millist muutust suhtes ootate.

Üsna tõenäoline on, et ka Teie mees tunneb puudust lähedusest, aga ei oska selles olukorras midagi ette võtta.
Ehk on abi, kui meenutate suhte algusaegu - mis teid siis õnnelikuks tegi?

Kui aga kodune vestlus liiga raskeks osutub, soovitan pereterapeudi poole pöörduda.

Parimate soovidega,
Siiri Tõniste