Paari- ja peresuhted

Küsimus: Tuligi see EI, mida ma ei tahtnud teadvustada.15.05.2011

Tere! Olen oma kaaslasega pool aastat tuttav. Siiani suhtlesime peaaegu igapäevaselt. Mingeid suuri plaane me ei ole teinud, kuna tal puudus pikka aega töö ja tervisega on ka tegu (suhkruhaigus). Minul on kooselu varasemad kogemused olemas, aga temal see puudub v.a. pikad aastad koos oma emaga. Me oleme saanud suurepäraselt läbi v.a. kord kuus mingi arusaamatus, mis on leidnud ka alati positiivse lahenduse. Nüüd, ilusate ilmade saabudes, on tal vaja nädalavahetustel käia maal tööd tegemas. Mind ta kaasa võtta ei saa, kuna ema ei salli naisi oma poja ümber. Paaril nädalavahetusel, kui ma olen nukralt linnas istunud, olen oodanud temalt sms-i või telefonikõnet, ei ole seda tulnud. Hakkasingi mõtlema, et ei tea, kas ta on väsinud meie suhtest. Hakkasingi paar päeva tagasi uurima, et mis meist saab? Tema tõi ettekäändeks, et ta ei ole minu vääriline, aga samas ei tahaks ka päris ära lõpetada. Siis pika nurumise peale ütles, et võiksime jääda sõpradeks. Mingi aja pärast jälle, et mis ta minuta teeks. Läksin siis tuppa ja mõtlesin, et mida ta siis tahab, ei saanud ikka aru. Täna küsisin üle, et kas ta sai vahepeal järgi mõelda. Siis oli pikk vaikus ja minu järjekordse nurumise peale oli vastus, et lõpetame siis ära, aga võime olla sõbrad. Jooksin lihtsalt minema. Siin ma nüüd siis olen, nukker ja räsitud. Kas on veel mõtet minul torkida või tulekski asi sinnapaika jätta?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Tundub, et Teie kaaslane on segaduses teie suhtega seoses.
Paarisuhte loomine tähendab olulisel määral nii võimalust kui ka vajadust eralduda oma päritoluperest. Teie kaaslase puhul siis julgust hoolimata ema arvamusest leida endale meelepärane partner.
Võimalik, et ta pole selleks veel valmis.
Võimalik, et ta vajab Teie toetust ja abi selles protsessis.
Kindlasti vajab aga tema ema harjumist mõttega, et tema poja elus võib olla veel teinegi tähtis inimene. Selleks ei peaks Te mitte peidus olema, vaid ennast tema emale tuttavaks tegema. Ehk siis väheneks nii Teie kaaslase kui tema ema ärevus uue suhtega seoses.

Oma kaaslasega seoses soovitan olla otsekohesem. Teie küsimused tunduvad teda segadusse ajavat. Tema madalavõitu enesehinnang kumab sellest, et peab ennast mitte Teie vääriliseks. Ehk aitaks teda see, kui ütleksite välja, et soovite suhte jätkumist ja tooksite välja ka põhjused.

Tundub, et antud suhte puhul tuleb Teil olla aktiivsem pool ning tasakaaluka hoiakuga edasi liikudes õnnestub Teil ehk saada endale ustav partner kogu eluks.

parimatega,
Siiri Tõniste