Paari- ja peresuhted

Küsimus: Kuidas käituda kui mees on vägivaldne ja ähvarda ning järgmisel päeval tema arvates nagu poleks seda olnudki?30.03.2014

Tere.
Oleme mehega koos elanud 8 aastat. Paar aastat tagasi hakkas suhe viltu kiskuma. Suhtesse tekkisid topeltstandardid - mehele lubatud, mulle mitte. Lisaks hakkas mees mind oma sõprade ees alandama, mille tulemusena leidis aset ka minu ahistamine intiimsemal tasandil. Mul ei tohtinud olla sotsiaalset elu, ema külaskäigud keelati politseiga ähvardamisel. Seisin enda eest, kui mees sai aru, et ma nõuan endast lugupidavat käitumist, läksid käiku rusikad. Asjade (konkreetselt minu ostetud!) lõhkumised toimusid mehe poolt juba varem. Rusikast päästis mind vastu seina visatud õhtusöök. Samuti on mees ähvardanud lapse vastu sein puruks lüüa. Hiljem või järgmine päev sellest rääkides, tundub nagu poleks midagi olnudki. Kõik on tema arust norm., mina olevat see, kes paanitseb. Mees kas eitab, ei taha seda tunnistada või tõesti ei mäleta ... Ma ei saa aru, millest on selline mehe käitumine tingitud, ma olen väsinud enda käitumise jälgimisest, et selliseid olukordi vältida. Kas see on normaalne, kui mees ärkab keset ööd üles ja sõimab mind läbi? Elan praegu koos nagu hoopis teise inimesega kui sellega, kellega alustasin kooselu ...

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Pole kahtlustki, et praegu teie paarisuhtes toimuv on kahjustav nii Teile, teie lapsele kui ka mehele endale. Millest selline käitumine tingitud on - selleks peaksin uurima põjalikult teie paarisuhte arengut, suhtemustreid ja kogunenud emotsioone. Nagu kirjast aru saan, on mehe vägivaldne käitumine tekkinud viimase kahe aasta jooksul. Kui see avaldub vaid Teiega suhtes, siis on ilmselt põhjuseks siiski paarisuhtes toimuv (või see kuidas mees Teid ja suhet tajub).
Selleks, et kujunenud olukorrast aru saada, soovitan paariterapeudi poole pöörduda. Teiseks valikuks on suhte lõpetamine. Kuid selleks, et mitte avastada ennast järgmisest vägivaldsest suhtest, oleks kasulik siiski mõista, kuidas olete Teie seotud sadalaadi suhtemustri kujunemisega.

parimatega,
Siiri Tõniste