Paari- ja peresuhted

Küsimus: Pidevad peretülid17.05.2011

Tere! Mul selline küsimus... Pere on 5-liikmeline - mina pere isa, abikaasa ja kolm last. Probleem on selles, et abikaasa tülitseb vanema tütrega ja see tekitab peres pingeid ja meievahelisi tülisid. Abikaasale ei meeldi ükski asi, mida vanem tütar teeb ja siis lähevad isegi käsipidi kokku. Leian, et abikaasal pole ka alati õigus. Sealt tekivad tülid meie vahel ka... (pesematta nõud, korrast ära tuba, väiksema lapsega õues käimine). Nõud pesen mina, mulle meeldib. 14 aastat oleme abielus olnud. Pere rahaga tegeleb abikaasa, kõik raha on kõik need aastad olnud abikaasa käes. Nüüd elame 2 kuud üürikorteris ja abikaasa suutis kogu raha ära raisata nii, et üüri maksmiseks tuli laenu võtta...jälle tüli? Ei oska enam mida teha... järjest enam tundub, et tuleb lahku minna... tema süüdistab kõiges meid... teisi pereliikmeid. Küll lastele sai palju limonaadi ostetud ja mina suitsetavat palju. Suitsupakiga saan läbi kolm päeva, teinekord rohkemgi. Kuus läheb 15 eurot. Limonaadi ostab ise oma vabal tahtel... suitsu toob, kui küsin. Ometi on need summad tühised, et üürirahast puudu tuleb. Ei oska mida teha...pere sissetulek oli Mai kuus 517.68 eurot. Üür omanikule 184.96 ja kom.maksud 84.94 eurot...pidi järgijääma 247..eurot. Tüli rahapärast (raha ju tema käes)... tüli lapse pärast (kellega tema läbi ei saavat)... mina saan kõigi lastega läbi. Mul on esimesest abielust 21 aastane tütar... kui ta oli väiksem, oli abikaasal temaga täpselt sama probleem, mis tal praaegu oma vanema tütrega. Igal hommikul nad tülitsevad ja õhtul enne magama minekut..., ei suuda seda kuulata. Olen proovinud üht ja teistpoolt lepitada, aga ei mingit tulemust just abikaasa osas. Mida teha?...Minna lahku ..kuigi ei tahaks... tööl ka ei saanud käia, lapsed helistasid kogu aeg, et ema hüsteeritseb kodus. Olin linnas bussijuht... tulid sõitsid mul bussiga kaasas... tööjuures tekkis probleem, et pere sõidab kaasas. Nüüd tööd pole. Saan töövõimetuspensioni... selle raha ka usaldasin naisele raisata. Ehk oskate nõu anda...
tänud U

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere U,

Teie pereelus on mitmeid pingeid - väike sissetulek, abikaasa närvilisus, Teie nõutus ja abitus.
Nagu aru saan, on abikaasa võtnud enda kanda suure osa pere eest hoolitsemisest - rahaasjad, lastega toimetamine, ehk veel muudki. Tundub, et ta on sellega seoses hädas ja väsinud ning taolises olukorras on ärritus pereliikmetega suhtlemisel kerge tekkima. Lisaks võib temas pingeid tekitada ehk seegi, et Teie saate lastega paremini läbi, ehkki tema teeb ära suurema osa tööst?

Milline on Teie roll peres, teie ülesanded ja vastutus?
Võib olla vajab abikaasa Teid enam endale appi.

Lastega pidev tülitsemine võib olla märgiks, et üks partneritest pole teisega rahul, aga ei saa oma rahulolematust talle väljendada ja nii saavad lastest pingemaandajad. Laste suhtes on see väga ebaõiglane ja võib neile jätta valu hinge kogu eluks.

Proovige oma naisega rääkida, mida ta vajaks, et ennast paremini tunda. Mida Teie saaksite tema heaks teha.

Rahamurede leevenduseks võiksite uurida kohalikust omavalitsusest, kas on võimalik teie perel sealt toetust taotleda.

Edu teile,
Siiri Tõniste