Politsei

Küsimus: Kas politsei võib kurjategijate tabamiseks ka varjata oma isikut ja esineda kellegi teisena?03.07.2015

Kui politsei tahab vahele võtta ebaseaduslikke kaubitsejaid, narkokurjategijaid, vargaid jt kurjategijaid, kas ta võib nt helistades ka end mitte tutvustada, vaid esineda kliendina, kauba-teenuse soovijana ja isegi vale nime all? Millal on politseil lubatud nt kõnede pealtkuulamist, telefoni asukoha kindlakstegemist, meilide lugemist?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud küsimus on vastamiseks liiga üldine. See puudutab eelkõige politsei jälitustegevust ning taktikaid, mille kohta ei ole võimalik konkreetset infot anda. Küll aga saate lugeda kriminaalmenetluse seadustikust seda, mida jälitustegevuse raames on võimalik teha. Lähtuvalt teie küsimustest toon siia mõned paragrahvid, seadustik ise asub siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/119032015022?leiaKehtiv

§ 1. Seadustiku reguleerimisala
(2) Käesolevas seadustikus sätestatakse ka jälitustoimingute tegemise alused ja kord.
§ 21. Eeluurimiskohtunik
(2) Käesolevas seadustikus sätestatud juhtudel annab jälitustoiminguks loa eeluurimiskohtunik.
§ 64. Tõendite kogumise üldtingimused
(6) Jälitustoiminguga tõendite kogumine on reguleeritud käesoleva seadustiku peatükis 3'1.
§ 126'1. Jälitustoimingu tegemise üldtingimused
§ 126'2. Jälitustoimingu tegemise alused
§ 126'3. Jälitustoimingud
§ 126'8. Kuriteo matkimine
§ 126'9. Politseiagendi kasutamine