Politsei

Küsimus: Kas politseil on õigus alaealist "puhuma" panna, kui ta on oma vanematega koos ja nende vastutusel?03.01.2013

Lugu selline... Tähistasime minu vanemate juures vanaaasta lõppu ja uue algust. Tulin siis koju oma lastega ja politsei tuli trepikotta järgi, pani mu lapsed "puhuma". 16-aastasel tuvastasid joobe (ta oli kuuse all šampust veidi joonud), koostati protokoll. Ma ise olin samuti paar klaasi koduõlut joonud, aga täis ma polnud (hommikul pidin tööle minema). Kas politseil on õigust trahvida alaealisi, kui nad on vanemate vastutusel ja nende silme all? Kas politseil on õigust, kui korra millegagi vahele jäid, kogu aeg sind kontrollida ja iga pisemagi asja eest trahvi teha? Mulle tundub see juba ahistamisena.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Vanemad ei saa anda lapsele õigust seadust rikkuda, ka siis mitte, kui nad ise kõrval on. Aastavahetuse tähistamisel üldiselt on politsei mõistev, kuid mitte alaealistega seoses. Kui peolt lahkudes ja koju liikudes ikkagi alkomeeter joovet näitas, siis ei olnud tegemist ühe lonksuga. Miks just Teid kontrolliti, seda saate küsida konstaablilt. Õigus seda teha on siis, kui Teie lapsel olid välised joobe tunnused või kui konstaablil oli eelnev info, et alaealine võib olla tarbinud alkoholi või kui oli tegemist mõne alaealistega seotud operatsiooniga. Mina ei pea ahistamiseks seda, kui politsei õiguspäraselt täidab oma teenistusülesandeid ning karistab isikuid seaduse rikkumise korral. Küll oleks aga ahistamisega tegemist siis, kui politsei inimesi alusetult kontrolliks või mis veel hullem, alusetult karistaks.